On senede ne değişti

Bugün eli kanlı FETÖ’yü korumasına alan Almanya’nın, 10 yıl önce hain örgütle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlattığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 1.3.2018 09:32
On senede ne değişti
FETÖ'nün gizli bir ajandası olduğundan şüphelenen Almanya, 10 yıl önce Federal Meclis'in Bilimsel Hizmetleri'ne FETÖ ile ilgili bir rapor hazırlattı. Raporda FETÖ'nün aslında içten pazarlıklı bir örgüt olduğuna dikkat çekildi. Almanya daha o zamanlar gerçek yüzünü gördüğü FETÖ'yü bir anda unuttu. "Gülen Hareketi" baslıklı rapor, 20 Haziran 2008'de yayınlandı.

KENDİ İÇİNDE ÇELİŞKİLİ
Gülen'ın ideolojik yapısının net anlaşılamadığına dikkat çekilen raporda, "Bu da, Gülen'in uzun zaman kendi adına bir yayını olmaması ve kendisine mal edilen açıklamaların belirsiz ve kısmen de birbiriyle çeliski içinde olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca Gülen düşüncelerini sürekli değiştirdiği için, geçerli düşüncelerini tarif etmek pek mümkün değil" denildi.

GÖREVLİLER ADLARINI YAZMAYA BİLE KORKTULAR
FETÖ'nün ne kadar sinsi ve tehlikeli bir örgüt olduğunu bilen bilim adamları, hazırladıkları rapordan isimlerini çıkarttı. Raporun kapağında üzerleri boyandı ve isimleri karartıldı.

ILIMLI İSLAM YALANI
Örgütün "otoriter bir yapı" olduğu belirtilen raporda, "Bu da özellik-özellikle topluluğun, tamamen Fetullah Gülen'e uyarlanmış hiyerarşik yapıdan belli oluyor" deniliyor.

Raporda, "Gülen'in, gerçekten de ılımlı, hoşgörü ve dünyaya açık bir İslamiyet'i temsil ettiğine şüpheyle baktıran birçok açıklaması var" ifadesi bulunuyor.

Raporu hazırlayanlar, Gülen'in ideolojik yapısının net anlaşılamadığına dikkat çekerek, "Geçerli düşüncelerini tarif etmek pek mümkün değil" kanısına varıyor.

OTORİTER VE HOŞGÖRÜSÜZ
FETÖ liderinin "sözde hoşgörüsüne" de değinilen raporu hazırlayan bilimadamları, "Gülen'in, gerçekten de ılımlı, hoşgörü ve dünyaya açık bir İslamiyet'i temsil ettiğine şüpheyle baktıran birçok açıklaması var" sonucuna vardı. FETÖ örgütünün "otoriter bir yapı" olduğu belirtilen raporda, "Bu da özellikle topluluğun, tamamen Fetullah Gülen'e uyarlanmış hiyerarşik yapıdan belli oluyor" deniliyor.

TEK BASINA YÖNETİYOR
Raporda, "Gülen örgütü tek başına yönetiyor. Yardımcısı ya da temsilcisi yok" denildi, fikirlerini yaymak için yıllar içinde dev bir medya imparatorluğu kurduğu kaydedildi. FETÖ'nün Almanya'da çok sayıda derneği olduğu belirtilen raporda, "Bu dernekler herhangi bir çatı kuruluşunun altında değil. Bu nedenle de üye sayılarını falan tespit etmek zor" ifadesi dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
On senede ne değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN