Yemek ırkçılığına utanmaz destek

Almanya’da aşevi Tafel’in Alman olmayanlara yardımı kesmesine, üst kademeden destek geldi. CSU Genel Başkanı Seehofer ve CDU’lu Bosbach, ırkçı karara arka çıktı

Giriş Tarihi: 2.3.2018 09:56
Yemek ırkçılığına utanmaz destek
Almanya'da, bir süre önce sadece Alman vatandaşlarına yardım dağıtma kararı alan yardım derneği Tafel'in Essen şubesine siyasilerden destek geldi. Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Baskanı Horst Seehofer ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Wolfgang Bosbach, ırkçı uygulamaya arka çıktı. Başbakan Angela Merkel dahil toplumun geniş bir kesimi tarafından eleştirilen uygulamaya ilişkin yeni dönemde İçişleri Bakanı olması beklenen Seehofer, "derneğe anlayış gösterilmesi gerektiğini" kaydetti.

CDU'nun ağır toplarından Bosbach ise yaptığı açıklamada "Essener Tafel'de görev yapanların hiçbiri ırkçı değildir" dedi ve dernekten yardım alan yabancı sayısının son zamanlarda yüzde 35'ten yüzde 75'e çıktığını söyledi. Özellikle yaslı Almanların itiş kakış yaşadıkları ve artık kendilerini huzursuz hissettikleri için yardım almaya gelmediklerini iddia eden Bosbach, Nazi sembolleri ile yardım aracının boyandığını hatırlatarak eleştirilerin ölçüsüz hale geldiği değerlendirmesinde bulundu.

MUHTAÇ MUHTAÇTIR
Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Basbakan Angela Merkel'in konuyla ilgili Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen ile görüştüğünü ve çözüm için kentte faaliyet gösteren göçmen derneklerinin katılımıyla bir toplantı yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Seibert, bu tür derneklerin ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğine işaret ederek, "Muhtaç, muhtaçtır. Bunun için vatandaşlık esas değildir" ifadesini kullandı.

Öte yandan derneğin bu hafta da yabancılara gıda fişi vermediği ve Alman vatandaşı olmayan birçok ihtiyaç sahibini geri çevirdiği öğrenildi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemek ırkçılığına utanmaz destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN