AB ‘Değerler’ değil ‘çıkarlar’ merkezi

İsveç’te çocuklarıyla sokakta kalan sığınmacı kadının donarak ölmesine ilişkin AK Parti Milletvekili Atay Uslu, “değerler merkezi” olarak bilinen Avrupa’nın artık “çıkarlar merkezi” haline geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.3.2018 10:28
AB ‘Değerler’ değil ‘çıkarlar’ merkezi
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, İsveç'te sokakta çocuklarıyla kalan sığınmacı kadının donarak ölmesine ilişkin, "Sığınmacılar konusunda Avrupa sınıfta kalmaya devam ediyor" dedi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Mülteci Hakları Alt Komisyonu Baskanı da olan Uslu, Avrupa'da hem sığınmacı haklarının ihlali, hem de yaşamlarının sona ermesi konusunda adım atılmadığını söyledi.

BU YAŞANAN İLK DEĞİL
Avrupa'da adeta insanlığın öldüğünü kaydeden Uslu, Avrupa'nın "değerler merkezi" olarak bilindiğini ama şimdi "çıkarlar merkezi" haline geldiğini ifade etti. Uslu, bu yasanan olayın ilk olmadığını daha önce de Fransa'da bulunan kamplarda kalan sığınmacıların soğuktan hayatını kaybettiğini hatırlattı.
Sığınmacılar ve mülteciler konusunda Avrupa'nın Türkiye'yi eleştiriye tabi tutmasının "akıl tutulması" olduğunu ifade eden Uslu söyle konuştu: "Türkiye, insani, vicdani ve hukuki görevini yerine getirmektedir. Bugün Türkiye'de 3,5 milyondan fazla Suriyeli vardır. Herhangi bir sorun olmadan yasamaktadırlar. Kamplarımız dünya standartlarının üzerinde. Sağlık hizmetleri ve eğitime erişimle ilgili sonuçları görüyoruz. Bizi bu konuda hiç kimsenin eleştirmeye hakkı yok."

TAMAMEN İNSANİ
Uslu, Türkiye'nin sığınmacılar konusundaki tavrının tamamen insani olduğunu dile getirerek, "Bu medeniyetimiz ve milletimizin özellikleri ile kültürel kodlarından kaynaklı bir tavırdır" diye konuştu. İsveç'in güneyindeki Savsjö kentinde sığınma başvurusu kabul edilmeyen ve iki çocuğu ile sokakta kalan bir kadın, asırı soğuklar nedeniyle donarak hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ‘Değerler’ değil ‘çıkarlar’ merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN