Gençlerde sosyal medya bağımlılığı alarm veriyor

Giriş Tarihi: 3.3.2018 10:45
Gençlerde sosyal medya bağımlılığı alarm veriyor
Almanya'da yayınlanan bir araştırmaya göre yaşları 12 ile 17 arasında değişen 100 bin genç sosyal medya bağımlısı. Gençler ortalama olarak günde iki buçuk saat sosyal medya uygulamalarında vakit geçiriyor. Almanya'daki sağlık sigortası kurumlarından DAK'ın Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesi'ndeki Çocuk ve Gençlerde Bağımlılık Araştırmaları Merkezi ile ortaklasa yaptığı araştırmaya göre gençler arasında en popüler uygulamalar ise sırasıyla WhatsApp, Instagram ve Snapchat.

KIZLARDA DAHA FAZLA
Araştırmaya göre genç kızlar ortalama olarak yaşıtı erkeklere göre daha uzun süre sosyal medyada vakit geçiriyorlar. Genç kızlar günlük ortalama üç saatin biraz üzerinde sosyal medyadayken, genç erkeklerin sosyal medyada uygulamalarında geçirdikleri süreler iki buçuk saat dolayında.
Birçok gencin "sabahtan aksama" sosyal medyada sohbet ettiğini, paylaşımlar yaptığını ve diğer gönderileri beğendiğini belirten DAK Baskanı Andreas Storm, araştırmanın sonuçlarının "endişe verici" olduğunu söyledi. Storm aynı zamanda bazı genç sosyal medya kullanıcılarının bağımlı olma yolunda olduklarını söyledi.

Özellikle korkutucu olanın sosyal medya bağımlılıgı ile depresyon arasındaki ilişkinin olduğunu belirten Storm, sosyal medya bağımlısı gençlerin, bu bağımlılığı bulunmayan akranlarına göre depresyona girmeye daha meyilli olduğunu ifade etti. Storm, aynı şekilde depresyonda olan bir gencin sanal dünyaya daha fazla sığınabileceğini ve bu sebepten bir bağımlılık geliştirebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerde sosyal medya bağımlılığı alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN