SPD’ye bir iyi bir kötü haber

Oyları düştükçe düşen SPD’ye destek, iki puan artarak yüzde 18’e yükseldi. Fakat Almanların yüzde 60’ı SPD’nin hükümette yer almaya uygun olmadığını düşünüyor

Giriş Tarihi: 3.3.2018 10:35
SPD’ye bir iyi bir kötü haber
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon anlaşmasıyla ilgili son sözünü yarın söyleyecek. Yeni açıklanan bir ankete göre ise Almanların yüzde 60'ı, SPD'nin hükümette yer almaya uygun olmadığı görüşünde. Alman yayın kuruluşu ARD'nin DeutschlandTrend'e yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre Almanların yaklaşık yüzde 57'si SPD'nin, halkın kaygılarını anladığını ve önemsediğini düşünüyor. Ankete göre Sosyal Demokrat seçmenin yüzde 66'sı Hıristiyan Birlik partileri ile kurulacak Büyük Koalisyon'u destekliyor. Öte yandan ankete göre SPD'ye olan destek, iki puan artış göstererek yüzde 18'e ulaştı. Geçtiğimiz hafta yapılan bir anket SPD'ye desteğin yüzde 16'ya düştüğünü göstermişti.

CDU/CSU DA YÜKSELİŞTE
Hıristiyan Birlik partilerini oluşturan CDU ve CSU'ya olan destekte de yüzde 1 oranında yükseliş var. Bu durum kardeş partiler CDU ve CSU'ya olan toplam desteği yüzde 34'e çıkarıyor. Aknette asırı sag Almanya için Alternatif'e (AfD) destek yüzde 15, Hür Demokratlara ise yüzde 9 olurken, Yeşiller ve Sol Parti oy kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPD’ye bir iyi bir kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN