Almanya zor engeli aştı

Almanya’da aylar sonra hükümet kurma yolundaki en büyük engellerden biri daha aşıldı. SPD üyeleri, Büyük Koalisyon Hükümeti’ne ‘evet’ dedi. Ay ortasında hükümet kurulacak

Giriş Tarihi: 5.3.2018 10:13
Almanya zor engeli aştı
Almanya'da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümet kurulması amacıyla yapılan müzakerelerde, üzerinde anlaşılan koalisyon protokolü, SPD üyeleri tarafından onaylandı. SPD üyelerinin yüzde 66'sı koalisyon protokolü için 'evet' oyu kullandı. Bu sonuçtan sonra, 24 Eylül günü gerçeklesen seçimle baslayan hükümet kurma çalışması önünde engel kalmadı. SPD Genel Başkanlığını geçici olarak yürüten Olaf Scholz, koalisyon protokolüne onay verilmesi konusunda parti yönetiminin önerisine uyulduğunu, böylelikle SPD'nin ülkede kurulacak yeni hükümete gireceğini söyledi.

ALTI BAKANIN ÜÇÜ KADIN
Scholz, partinin simdi yeni hükümette yer alacak bakanları belirleyeceğini, Bakanlar Kurulu'nda üçü kadın altı SPD'li bakanın bulunacağını kaydetti.
SPD'nin Mali Islerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sayım Komisyonu Baskanı Dietmar Nietan, oylamaya 463 bin 722 üyeden 378 bin 437'sinin katıldığını söyledi.

123 BİN ÜYE KARŞI ÇIKTI
14 bin 943 oyun hatalardan dolayı dikkate alınmadığını ifade eden Nietan, 239 bin 604 üyenin 'evet', 123 bin 329 üyenin ise 'hayır' oyu kullandığını belirtti. Nieten, "SPD üyelerinin yüzde 66,02'si koalisyon sözleşmesine 'evet', yüzde 33,98'i 'hayır' oyu verdi" dedi. CDU/CSU, önceden koalisyon protokolünü onaylamıştı.

DÖRDÜNCÜ KEZ BAŞBAKAN OLACAK
Büyük Koalisyon Hükümeti için Federal Meclis'te 14 Mart günü oylama yapılacak. CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, dördüncü kez başbakan olarak seçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya zor engeli aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN