Merkel: Artık hızla işe koyulma vakti

Başbakan Angela Merkel, SPD üyelerinin hükümet protokolünü onaylaması ile rahat bir nefes aldı. Merkel, artık hızla işe koyulma zamanının geldiğini ifade etti

Giriş Tarihi: 6.3.2018 09:57
Merkel: Artık hızla işe koyulma vakti
Almanya'da 24 Eylül 2017 günü gerçeklesen genel seçimin üzerinden yaklaşık altı ay geçti. Ilk koalisyon görü;me masasından uzla;ma olmadan kalkan, ardından Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile uzlasan ancak SPD üyelerinin koalisyona 'hayır' oyu vermesinden çekinen Ba;bakan Angela Merkel, pazar günü rahat bir nefes aldı.

SPD üyelerinin yüzde 66'sının Birlik Partileri (CDU/CSU) ile yeniden koalisyon hükümeti kurulmasını onaylamasının ardından Merkel açıklamada bulundu. SPD tabanının yeniden Büyük Koalisyon hükümeti kurulmasını onaylamasından memnuniyet duyduğunu açıklayan Başbakan Merkel, hükümetin bir an önce göreve baslamasının büyük önem ta;ıdı[ını söyledi.

"HAKLI BEKLEYİŞ VAR"
Partisinin Baskanlık Divanı toplantısı girişinde gazetecilere demeç veren Merkel, "Seçimlerden neredeyse altı ay sonra insanlar haklı olarak bir şeyler olmasını, özellikle de planların hayata geçirilmesini talep ediyor. Artık hızlıca hükümeti kurup islere baslama zamanı" diye konuştu.

"TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ"
Federal Meclis'in 14 Mart'ta kendisini başbakan seçeceğini umduğunu da sözlerine ekleyen Merkel, hükümetin Almanya'daki insanlara hizmet vermesi için bütün gücüyle çalışacağını dile getirdi. Merkel, "Gelecek için istihdamı güvence altına almak ve ülkede halkın yasam koşullarını birbirine yaklaştırmak önemli görevlerimizin basında" seklinde konuştu.

MERKEL DÖRDÜNCÜ KEZ BAŞBAKAN ADAYI

Almanya'da Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'i başbakan adayı olarak Federal Meclis'e teklif etti. Merkel'in, Federal Meclis'te 14 Mart'ta yapılması öngörülen oturumda dördüncü kez başbakan seçilmesi bekleniyor.

CSU YENİ HÜKÜMETTEKİ BAKANLARINI AÇIKLADI
Hükümetin küçük ortağı Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) hükümette yer alacak bakanlarının isimlerini belirledi. Buna göre Horst Seehofer, İçişleri Bakanı olacak. Gerd Müller, Geliştirme Bakanlığı, Andreas Scheuer, Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenecek. Dorothee Baer ise Devlet Bakanı olarak kabinede yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: Artık hızla işe koyulma vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN