Türk esnaftan insanlık dersi

Tafel adlı ayrımcı aşevine Dortmund halindeki Türklerden büyük tepki geldi. Türk esnaf, “Gelip bizden meyve sebze istediklerinde dil, din, ırk ayrımı yapmıyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2018 09:30
Türk esnaftan insanlık dersi
Almanya'da yabancılara artık yemek kuponu vermeyeceğini açıklayan Tafel adlı yardım kuruluşunun Essen şubesine, Dortmund halinde esnaflık yapan Türkler tepki gösterdi. Hal esnafının yüzde 75'inin göçmen kökenlilerden oluştuğunu ifade eden Türkler, "Tafel derneği pişireceği yemek için sebzeleri gelip bizden talep ediyor. Biz yardım yaparken ayrımcılık yapmıyoruz" diye konuştu.

YARDIM İÇİN EK MESAİ
Tafel'e giden ürünleri veren, bu ürünleri hazırlayan ve araçlara yükleyenlerin yabancılardan oluştuğunu söyleyen hal esnafı Murat Akyüz, Ahmet Koyutürk ve Bektaş Dayı, tepkilerini şöyle dile getirdi: "Biz muhtaçlara yardım edelim diye her gün sebze meyve ayırıyoruz. Bunu mesai bitiminde yapıyoruz. Alman'a, yabancıya gidecek diye de ayrım yapmıyoruz. Bu aklımızdan bile geçmiyor."

IRKÇILARDAN TAFEL'E DESTEK
Tartışma sürerken, yapılan bir kamuoyu araştırması ülkede yabancılara karşı bakış açısını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 66'sı Tafel'in uygulamasını anlayışla karşılıyor. Almanların sadece yüzde 27'si yabancılara yasak konulmasını 'kabul edilemez' buluyor.

Cengiz PARLAYAN / DORTMUND
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk esnaftan insanlık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN