Papaza serbest imama yasak

Alman basını, camilerimizde askerlerimiz için dua edilmesini ‘Savaş çığırtkanlığı’ yaygarasıyla duyuruyor. Halbuki kiliselerde Alman askerleri için sürekli dua ediliyor

Giriş Tarihi: 7.3.2018 09:33
Papaza serbest imama yasak
Alman basını, hutbelerde Zeytin Dalı Operasyonu'na katılan askerler için dua edildiği için DİTİB'i eleştiri yağmuruna tuttu. Halbuki Alman din adamlarının da Afganistan'da görevli Alman askerleri için benzer dualar ettiği ortaya çıktı. Alman gazeteci Martin Lejeune, yaptığı araştırmada, Katolik veya Protestan din adamlarının da aynı şekilde dualar ettiğini belirledi.

ORDUNUN SİTESİNDE VAR
Alman Ordusu'nun internet sitesinde yer alan duada, "Tanrım, değişik yerlerde görevli askerlerimizin canını koru" deniliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tüm camilerde yatsı ve sabah namazlarında Fetih Suresi'nin okunması ve dualar edilmesi talimatını bahane eden Alman basını, olayı "çığırtkanlık" olarak duyurmuştu. Haberlerde, "DİTİB Almanya'da Türklerin zaferi için dua ettirdi" ifadeleri kullanılmıştı.

"DUANIN NERESİ YANLIŞ?"
Gazeteci Lejeune, SABAH'a yaptığı açıklamada söyle dedi: "Ordunun görevi ülkeyi, sınırları ve vatandaşlarını korumaktır. Bu nedenle askerler için dua edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ne Türk, ne de Alman askerleri. İster Afganistan'daki Alman askeri olsun, ister terörle mücadele eden Türk askeri. Bunlar, ülkeleri için ve toplum yararı için canlarını ortaya koyuyor."

ÇİFTE STANDART
Almanya'da Hıristiyan din adamlarının Afganistan'daki Alman askerleri için dua etmelerine kimsenin ses çıkarmadığını belirten Lejeune, "Eğer buna izin varsa, Müslüman din adamları da Suriye'de görev yapan Türk askerleri için dua edebilmeli. Alman askerine duaya ses çıkarmayıp imamların duasını eleştirenler, yine çifte standart uyguluyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papaza serbest imama yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN