ITB’ye Türkiye çıkarması

Berlin Turizm Fuarı’na Türkiye adeta çıkarma yaptı. İki bakan fuarı gezerken Turizm Bakanı Kurtulmuş, “Almanya’dan 5 milyon turist bekliyoruz” açıklamasında bulundu

Giriş Tarihi: 8.3.2018 09:50
ITB’ye Türkiye çıkarması
Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB) dün 52. kez kapılarını açtı. Türkiye'nin her yönüyle tanıtıldığı fuarda Türkiye tanıtım standlarının açılısını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş gerçekleştirdi. Kurtulmuş, "Bu yıl sonuna kadar Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayımızın 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Erken rezervasyon sonuçları bize böyle bir ümidi veriyor" dedi.

DOSTLAR VAZGEÇMİYOR
Türk turizminin 2017 yılında büyük bir geri dönüş gerçekleştiğine işaret eden Bakan, "2015 ve 2016 da yaşadığı kötü günleri geride bıraktık.
Geçen yıl sonu itibarıyla 32 milyon turist, 26,5 milyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu Türkiye dostlarının Türkiye'den kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından son derece önemlidir" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, "Almanların yanı sıra Rus turistlerinin İngiliz ve diğer Avrupalı turistlerin Türkiye'ye gelişlerindeki rakamlar süratle yukarıya çıkmaktadır. 2018 yılı sonu toplam turist rakamında 38 milyonu askın turisti ağırlayacak bir sonuca ulaşacaktır" öngörüsünde bulundu. Bakan Türk turizminde çeşitliliğin artması gerektiğine de dikkat çekti.

İLİŞKİLER NORMALE DÖNÜYOR
Alman turistlerin Türkiye'ye gitmesi ve turizm sektöründeki karşılıklı olumlu yaklaşımların sürmesinin siyasetin dilinde de yumuşamaya neden olduğunu belirten Bakan, "Siyasi ilişkilerin son derece normalleşmeye başladığını görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

TÜRKİYE GÜVENLİ ÜLKE
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Almanya ziyareti kapsamında fuarı gezdi. Çavuşoğlu, "Türkiye, birçok Avrupa ülkesinden daha az güvenli değil. Antalya ve İstanbul, Paris, Berlin, Brüksel gibi Avrupa'daki birçok noktadan daha az güvenli değil" dedi. Türkiye turizmi açısından 2018'in iyi bir yıl olacağını ifade eden Bakan, "İlerleyen yıllarda turizm gelirinin artacağına inanıyorum" diye konuştu.

DÜNYA MİRASLARIMIZI TANITTIK

Medenıyetler tarihinde önemli bir yere sahip olan Türkiye'nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 17 asıl unsuru ile bir yaratıcı sehri Uluslararası Turizm Fuarı'nda tanıtıldı. Turizm Tanıtma Platformu Baskan Danısmanı ve Proje Direktörü Serdar Karaduman, "Ilk kez UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen Nemrut Dagı'ndan Troya Antik Kenti'ne, Efes'ten Kapadokya'ya 17 eseri bir çatı altında topladık. Bundan sonra bu yönde çalısmalarımız artarak sürecek" dedi.

Karaduman, SABAH'ı da bünyesinde barındıran Turkuvaz Medya Grubu'nun bu çalışmaya medya sponsoru olduğunu hatırlatıp, "Sizlerin de desteği ile sadece deniz, kum güneş turizmimizi degil, kültür, doğa ve tarih turizmimizi de dünyaya tanıtacağız" seklinde konuştu.

Karaduman, dünyada en çok ziyaret edilen eserlerin UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen eserler olması bakımından projenin büyük önem tasıdıgına vurgu yaptı. Eserlerimiz ITB boyunca dünya turizm operatörlerinin ziyaretine açık olacak.

YÖRÜK GELİNİ DEFİLESİ'NE YOĞUN İLGİ

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) çatısı altında kurulan Antalya Kadın Müzesi (AKM), ITB'de Yörük Gelini adı altında defile sundu. Daha önce 'Duvaktaki Bereket Yörük Gelini' adı altında Türkiye dışında sergiler de açan AKM'nin Berlin'deki defilesi büyük ilgi gördü. Defile ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm dünya kadınlarına "barış mesajı" da verildi. Defile, Türk kadınını gelenekleri, değerleri, modern yapısıyla temsil etmek ve Türk kadını algısını olumluya dönüştürmek için Antalya'da yaşayan işkadınlarının gönüllü katılımıyla ITB'de sunuldu.

'İLKLERİN HAVAYOLUYUZ'

CORENDON Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, bu yıl turizmden çok umutlu olduklarını söyledi. Berlin İTB Fuarı'nda SABAH'a açıklamalarda bulunan Karaer, "2017 kötü başladı. Ama iyi bitti. Bir Temmuz'da bir anda işler açıldı ve çok yoğun bir sezon geçirdik. 2018 yılı içinde de çok güzel gelişmeler olacağını düşünüyorum" dedi. Hollanda ve Belçika pazarında çok yoğun bir kalibrasyon yaşandığını ifade eden Karaer, "Almanya pazarında bir artış var. Yüksek sezon için ilave uçaklar aldık. Sezona hazırız. 2018'de Türkiye'nin önü açık" diye konuştu. Mayıs ayında filoya Boeing 737 Max tipi uçağın da ekleneceğini belirten Karaer, "Uçağın biri 2018 Mayıs'ta, bir diğeri de 2019'da filoya katılacak. Biz hep ilklerin şirketi olduk. Gazipaşa ve Sabiha Gökçen havaalanlarının açılışında olduğu gibi, burada da öncü olacağız. Türkiye'ye bu uçağı ilk biz getireceğiz" dedi.

ADENYA 2018'DEN UMUTLU

Türkiye'nin belgeli tek İslami oteli ADENYA Resort Hotels ve SPA Merkezi, 52. ITB Ulusularası Berlin Turizm Fuarı'nda geniş bir standla temsil ediliyor. Bu sene dördüncü kez fuara katılan ADENYA'nın Genel Müdür Yardımcısı Belma Akın "Alanya merkezli tesislerimizde birinci kalite hizmet ve helal turizm konseptimizle alternatif turizm anlayışında faaliyet gösteriyoruz" dedi. ITB'nin geçen yıl faydasını gördüklerini söyleyen Akın, bu sene kendi standlarında daha geniş bir katılımla yer aldıklarını kaydetti. Bu sene Türk turizminin olumlu sinyaller verdiğini söyleyen Akın, "Ön rezervasyonlar da gösteriyor ki 2018 oldukça iyi geçecek. Biz de böylelikle ülke turizmine daha büyük katkı sağlamaktan mutlu olacağız" dedi.

BAKAN'DAN SABAH'IN İLAVESİNE ÖVGÜ

Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, SABAH'ın Berlin Turizm Fuarı için özel olarak hazırladığı Almanca turizm ilavesini beğendi. Türkiye'nin her yönüyle tanıtıldığı ilaveyi inceleyen Kurtulmuş, SABAH Almanya Koordinatörü İsmail Erel'e, "Bu tür etkinliklerde böyle çalışmaların önemli olduğunu ifade etmek isterim. İlavenizi inceledim. Güzel olmuş. Elinize sağlık. SABAH ekibini tebrik ediyorum" dedi.

SABAH VE ATV EKİBİYLE FOTOĞRAF

Bakan Numan Kurtulmuş, fuarı gezerken SABAH Almanya Koordinatörü İsmail Erel, İlan Müdürü Zehra Katarschinski (soldan ikinci), ATV Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Belgin Fırat (solda) ve ATV Avrupa ekibinden Emre Çolak (sağda) ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.

ITB'NİN AÇILIŞINI MERKEL YAPTI

Uluslararası Berlin Turizm Fuarı'nın (ITB) açılışını salı akşamı gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Turizm küreselleşme şansı için mükemmel bir örnek. Turizm istihdam yaratan ekonomik faktör" dedi. Fuarın bu yıl partneri Almanya'nın Mecklenburg- Vorpommern Eyaleti oldu.
Şansölye Merkel de eyaletin tanıtımının yapıldığı standı, eyaletin Başbakanı Manuela Schwesig ile ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ITB’ye Türkiye çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN