'Siyasi anlaşmazlık saatleri de yavaşlatıyor'

Sırbistan'ın siyasi nedenlerle Kosova'ya yeterli elektrik vermemesinin, Avrupa'daki elektrik ağını olumsuz etkilemesi nedeniyle kıtadaki elektronik saatlerin 6 dakikaya kadar geri kaldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 8.3.2018 11:02
'Siyasi anlaşmazlık saatleri de yavaşlatıyor'

Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı'ndan (ENTSO-E) yapılan açıklamada, Avrupa'da yaşanan frekans sapma sorununun teknik çözümünün yanı sıra acilen siyasi olarak da çözülmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, İspanya'dan Türkiye'ye, Polonya'dan Hollanda'ya Avrupa'daki 25 ülkede senkronize olan Avrupa Kıtası Elektrik Sistemi'nde bu yılın ocak ayı ortasından bu yana devam eden bir sistem frekans sapmasıbulunduğu bildirildi.

Bunun nedeninin Kosova'nın bu süreçte kendine yetecek elektrik üretememesi olduğuna işaret edilen açıklamada, Avrupa'daki elektrik ağının istikrarlı hale gelmesi için Sırbistan'ın Kosova'nın eksik kalan elektrik ihtiyacını karşılama sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.

"SAATLER 6 DAKİKA GECİKME GÖSTERİYOR"

Açıklamada, frekans sapmasının elektrikli saatleri de etkilediği belirtilerek, saatlerin zaman zaman 6 dakikaya varan bir gecikme gösterdiği uyarısında bulunuldu.

Öte yandan, ENTSO-E, daha önce rastlanmayan bu durumun 113 GWh elektrik kaybına neden olduğu ve siyasi husumetin bir köşeye bırakılarak, bir an önce kaybın kimin tarafından giderileceğinin belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

Sırbistan, 116 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Kosova'yı hala kendi toprak parçası olarak görmeye devam ediyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi amacıyla 2011 yılında AB'nin arabuluculuğunda diyalog süreci başlatıldı. Ancak bu süreç, özellikle son iki yılın ilk aylarında yaşanan gerginlikler nedeniyle kesintiye uğradı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyasi anlaşmazlık saatleri de yavaşlatıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN