Karrenbauer: Türkler bizim için çok önemli

CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, göreve geldikten sonra ilk röportajını SABAH’a verdi. Kramp Karrenbauer, “Türkler bu ülkenin ayrılmaz bir parçası, unsurudur” dedi.

Giriş Tarihi: 10.3.2018 09:31
Karrenbauer: Türkler bizim için çok önemli
Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in, partisi Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) genel sekreterliğine getirdiği Annegret Kramp Karrenbauer, ilk röportajını SABAH'a verdi. CDU'nun Frankfurt Büyükşehir Belediye Baskan adayı Dr. Bernadette Weyland'a destek vermek için Frankfurt'a gelen CDU Genel Sekreteri, Türklere önemli mesajlar gönderdi.

İKİ ÜLKE DOSTTUR
Iki ülke arasında son dönemlerde gerilen ilişkilere değinen Kramp Karrenbauer, "Iki ülke dost dahi olsa, tabii ki eleştirilmesi gereken noktaların birbirine açık şekilde söylenmesi gerekir" dedi. CDU Genel Sekreteri, "Almanya'da yasayan Türkler de iki ülke arasındaki gerginlik sırasında iki arada bir derede kaldı" diye konuştu.

EN ÖNEMLİ UNSUR TÜRKLER
Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin iyi olmasının önemli olduğunu söyleyen siyasetçi, "Sadece Türkiye ile değil, bütün ülkelerle Almanya'nın iyi ikili ilişkilere sahip olması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Kramp Karrenbauer, "Burada tabii Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiyi önemli kılan çok çok önemli bir unsur var. O da Almanya'da yasayan Türkler" dedi.

EKONOMİK MUCİZEYE KATKI
Türklerin Almanya'nın ekonomik mucizesine çok büyük katkı sağladıklarını söyleyen CDU Genel Sekreteri, "Türk kökenli insanların Almanya için çok önemli bir yeri var. Onlar artık Almanya'nın ayrılmaz bir parçası, unsuru. Bunun günlük yasamda daha fazla hissedilmesini istiyorum" dedi. Kramp Karrenbauer, bunun için her iki tarafın da biraz daha fazla çaba göstermesi gerektiğini savundu.

ÖNEMİNİZİ GÖSTERİN
CDU Genel Sekreteri, "Bildiğiniz gibi ben Saarland Eyaleti'nden geliyorum. Bu eyalet, maden ocakları ile ünlüdür. Madencilik çok önemlidir ve bu madenlerde çok sayıda Türk de çalışıp kalkınmamıza katkı sağladı" dedi. Kramp Karrenbauer, "Türkler bizim için geçmişte çok önemliydi, simdi çok önemliler ve gelecekte de çok önemli olmaya devam edecekler" diye konuştu.

KRAMP KARRENBAUER SANDIĞA GİDİN VE WEYLAND'I SEÇİN
Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ikinci tur seçim yarın yapılacak. Mevcut belediye başkanı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Peter Feldmann ile Hıristiyan Demokrat Parti'nin adayı Dr. Bernadette Weyland arasındaki seçimi kazanan, yeni belediye başkanı olacak. Feldmann ilk turda oyların yüzde 46'sını, Weyland ise yüzde 25,4'ünü elde etmişti. Simdi tüm gözler, aradaki 21 puan farkı kapatmak isteyen adayın mucizeyi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine çevrildi. Weyland, son dönemece girilirken partisinin ünlü isimlerinin desteğini arkasına aldı. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, Frankfurt'ta yapılan son seçim etkinliğine katılarak, Weyland'a destek verdi. Weyland'ın belediye baskanı seçilmesini istediğini belirten Kramp Karrenbauer, "Bu seçim henüz bitmiş degil. Seçim, ancak seçim sandıkları kapandıktan sonra bitecek ve sonuç belli olacak. Sandığa gidin ve Weyland'ı seçin. Çok akıllı bir adayınız var. Büyük bir kalbi olan, vizyon sahibi bir adayınız var. Oyunuzla onu başkan seçtirin" dedi.

İsmail EREL-Cemil ALBAY / FRANKFURT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karrenbauer: Türkler bizim için çok önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN