Büyükelçi’den Nevruz uyarısı

PKK’nın darbe aldıkça cami ve işyerlerine saldırdığına dikkat çeken Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, “Nevruz yaklaşıyor. Almanya tedbirlerini artırmalı” dedi

Giriş Tarihi: 16.3.2018 09:48
Büyükelçi’den Nevruz uyarısı
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Baden Württemberg Eyaleti'nde bir dizi temaslarda bulundu. Temasları sonrası bölgede görev yapan Türk gazetecilerle görüşen Aydın, "Terör örgütü kayıplar veriyor ve sonucunda saldırıyor. Ocak ayından bu yana 23 camiye saldırı oldu. Biz güvenlik tedbirlerinin artırılması talebimizi iletiyoruz. Alman istihbaratı toplumun huzurunu sağlamakla görevli. Nevruz yaklaşıyor, bayramımız. Şiddete karşı güvenlik güçlerini göreve çağırıyorum" dedi.

Eyalet ziyareti kapsamında Baden Württemberg Başbakanı Winnfried Kretschmann ile de görüşen Büyükelçi Aydın, "Toplumumuzun karşılaştığı sorunları ifade ettik. Son olarak Lauffenlafen'daki cami saldırısını kınadığını bildirdi. Ben de bu açıklamayı kamuoyunda yapmasının anlamlı ve etkili olacağını belirttim. Böyle bir dönemi yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

NSU'DAN ÇIKACAK KARAR TATMİN ETMELİ
NSU terör örgütü davasına da konulmasında değinen Büyükelçi, "Mayıs sonu, Haziran başında NSU davası ile ilgili karar çıkabilir. Verilecek karar, mağdur ailelerin beklentilerine cevap verecek karar olmalı. Son karar duruşmasına en üst düzeyde katılmak istiyoruz. Karar bireysel mi olur, kurumsal mı olur ne olursa olsun ikna edici olmalı. NSU davası çok önemli bir dava. Ayrıca Alman Hükümeti FETÖ konusunda da istediğimiz adımları atmıyor. Bekliyoruz" dedi.

Salih ŞAHİN / STUTTGART
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçi’den Nevruz uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN