Bakan yangına körükle gitti!

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Horst Seehofer, göreve gelir gelmez ilk açıklamasında İslam’ı hedef aldı. Seehofer kendisini tanıyanları şaşırtmadı ve “İslam Almanya’ya ait değil” dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2018 09:36
Bakan yangına körükle gitti!
Almanya'nın çiçeği burnundaki İçişleri Bakanı Horst Seehofer, daha görevinin ilk gününde ilk açıklamasını, İslamiyet ve Müslümanlarla ilgili yaptı. Seehofer, Bild gazetesine verdiği röportajda gazetenin, "İslam Almanya'ya ait mi?" sorusuna, "Islam, Almanya'ya ait değildir" diye cevap verdi. Seehofer, Almanya'nın Hıristiyanlıkla şekillendiğini söyledi.

'MÜSLÜMANLAR BURALI'
PKK'nın gün be gün Türk camilerine saldırdığı bir ortamda garip şekilde ilk açıklamasını Islam ve Müslümanlarla ilgili yapan Seehofer, Almanya'da yasayan Müslümanların ise Almanya'ya ait olduğunu kaydetti. Bakan Seehofer, 12 yıl önce baslatılan Almanya Islam Konferansı'nın sürdürülmesini istediğini söyledi ve "Bu benim için önemli" ifadesini kullandı.

'YAN YANA DEĞİL, BİRLİKTE'
Seehofer, "Müslüman derneklerle masaya oturmamız, diyalogu aramamız lazım. Benim mesajım sudur: Müslümanların bizim yanımızda veya karşımızda değil, bizimle birlikte yasaması lazım. Bunu başarmak için karşılıklı anlayışa ihtiyaç var" dedi. Daha önce eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Başbakan Merkel, "İslam, Almanya'ya aittir" demişti.

MERKEL'DEN ANINDA CEVAP
BAŞBAKAN Angela Merkel, Seehofer'e anında itiraz etti. Merkel, "Müslümanlar Almanya'ya ait olduğu gibi, tabii ki de dinleri olan İslam da Almanya'ya aittir" dedi.

YENEROĞLU TEPKİ GÖSTERDİ
İÇİŞLERİ Bakanı Seehofer'e AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tepki gösterdi. Yeneroğlu, "Almanya'da camiler kundaklanıyor. Her gün Müslümanlara karşı en az üç saldırı yapılıyor. Bunlara sesi çıkmayan İçişleri Bakanı Seehofer'in görevdeki ilk atraksiyon 'İslam Almanya'ya ait değil' demek. Maksat Müslümanları dışlayarak, Bavyera eyalet seçimlerine start vermek" diye konuştu. "Dışlama retoriğini uygulamak yerine, Almanya'daki Müslümanların güvenliği konusunda endişelenmeyi tercih etmek gerekir" diyen Yeneroğlu, "Eskiden sinagoglar yakıldı, bugün camiler yanıyor.
Almanya sadece izlemeye devam mı edecek?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan yangına körükle gitti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN