İleri götürmeyen 8 yıllık tartışma

İçişleri Bakanı Seehofer’in ‘İslam Almanya’ya ait değildir’ sözlerine tepkiler büyüyor. Merkel, Seehofer’e itiraz etti. SPD açıklamayı ‘kimseyi ileri götürmeyen eski bir tartışma’ olarak niteledi

Giriş Tarihi: 19.3.2018 09:48
İleri götürmeyen 8 yıllık tartışma
Almanya'da altı ay sonra kurulan hükümette İçişleri, Bayındırlık ve Yurt Bakanlığı'na getirilen Horst Seehofer, Bild gazetesinin çanak sorusuna 'Islam Almanya'ya ait değildir' diye yanıt verdi.

Bu söz, ülkede daha önce de başlatılan ve Christian Wulff'u Cumhurbaşkanlığı koltuğundan eden eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi. Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin yeni Genel Baskanı olması beklenen Andrea Nahles, İslam'ın Almanya'ya ait olup olmadığına ilişkin tartışmanın Hıristiyan Birlik Partileri'nde (CDU/CSU) 8 yıldan beri sürdüğünü ancak bunun kimseyi ileriye götürmediğini söyledi. Nahles, Alman Anayasası'nın 4. maddesinde din özgürlüğünün yer aldığına işaret etti.

MERKEL DE KARŞI ÇIKTI
Basbakan Angela Merkel de Seehofer'in sözlerine itiraz etti. Almanya'nın kültürünün Hıristiyanlık ve Yahudilik ile şekillendiğini belirten Merkel, ancak artık Almanya'da 4 milyon civarında Müslüman'ın yaşadığına dikkat çekti. Başbakan Merkel, "Müslümanlar Almanya'ya ait, onlarla birlikte dinleri de Almanya'ya ait ve İslam da ait" dedi.

YERSİZ BİR TARTIŞMA
Yeşiller Partili politikacı Jürgen Trittin, Seehofer'in açıklamasını yersiz olarak niteleyip, "Sanki ırkçı parti AfD için seçim kampanyası yaptı. Almanya'da yasayan Müslümanların inancı da bu ülkeye aitti" dedi. CDU'nun yeni Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, "Toplumumuzdaki bütünlüğün güçlendirilmesi koalisyon anlaşmasında ortak hedefimizdir. Anayasa temelinde din özgürlüğü şüphesiz Almanya'ya aittir, tıpkı Almanya'daki Müslümanların kendi inançlarıyla İslam gibi ülkemize ait olması gibi" dedi. Seehofer'e destek verenler arasında yer alan Federal Meclis Baskan Yardımcısı Hans Peter Friedrich ise Almanya'nın Yahudilik ve Hıristiyanlıkla şekillendiğini ve bu kimliği reddetmeyeceklerini belirtti.

AÇIKLAMA IRKÇILARI GÜÇLENDİRİYOR

ALMANYA'NIN Bielefeld şehrinde faaliyet gösteren camilerin ve İslami kuruluşların çatı derneği BIG Baskanı Cemil Şahinöz, Seehofer'in sözlerini değerlendirdi. Şahinöz, "Cami saldırılarının arttığı şu günlerde, Müslümanları kucaklamak ve onlara sahip çıkmak yerine, böyle bir açıklama yapmak, sadece ırkçıları güçlendiriyor" dedi. (Erkan TOKGÖZOĞLU / BİELEFELD)

BİRİ BİTMEDEN İKİNCİSİNİ BAŞLATTI
İÇİŞLERİ Bakanı Horst Seehofer, 'Islam Almanya'ya ait değil' sözü üzerine baslayan tartışma daha bitmeden ikincisini baslattı. Almanya'nın sınır kontrollerinin sıkılaştırılmasını talep eden Seehofer, Schengen Antlaşması'nın askıya alınması gereğini savundu. Seehofer bu talebine AB'nin dıs sınırlarını kontrol edemediği gerekçesini sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İleri götürmeyen 8 yıllık tartışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN