Rutte, Türkiye’nin hakkını teslim etti

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına, Türkiye’nin son derece bağlı kaldığını söyledi

Giriş Tarihi: 22.3.2018 09:58
Rutte, Türkiye’nin hakkını teslim etti
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda Parlamentosu'nda Türkiye'nin de gündeme geldiği Avrupa Birliği (AB) liderleri toplantısı ile ilgili oturumda, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Rutte, 2016 yılının mart ayında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına ilişkin "Bu konu hakkında doğruyu söylemek gerekirse, Türkiye yapılan mülteci anlaşmasına son derece bağlı kalmaktadır" dedi.

PROBLEM YUNANİSTAN'DA
Rutte, konu hakkındaki değerlendirmesinde "Bence bu konuda endişelenecek bir durum varsa, Türkiye'den önce Yunanistan'a bakmak gerekir.
Doğruyu söylemek gerekirse Türkiye'nin yapılan mülteci anlaşmasına son derece bağlı olduğunu düşünüyorum. Problem, Yunanistan'ın mültecilerin Türkiye'ye geri gönderilmesinde uyguladığı işlemlerin yavaş olmasından kaynaklanıyor. Bu yavaş işlemler de Yunan adalarında yığılmalara ve problemlere neden oluyor. Bu konuda Türkiye'yi yargılamak hata olur" ifadelerini kullandı.

Fatih ÖZYAR / LAHEY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rutte, Türkiye’nin hakkını teslim etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN