Merkel: Sığınmacı anlaşmasını her zaman savunacağım

Almanya Başbakanı Merkel, iki yıl önce Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sığınmacılar konusunda varılan mutabakatı her zaman savunacağını söyledi

Giriş Tarihi: 23.3.2018 09:20
Merkel: Sığınmacı anlaşmasını her zaman savunacağım
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 171 gün sonra kurulan hükümetin programını, Federal Meclis'te okudu. Merkel, Avrupa'nın, Türkiye'nin 3 milyon sığınmacıyı kabul etmesine ilişkin konuyla çok geç ilgilendiğini söyledi. İnsan kaçakçılığı ile mücadele etmek için AB-Türkiye mutabakatını sağladıklarını ve sığınmacıların bakımı için Türkiye'ye maddi yardımda bulunduklarını belirten Merkel, Türkiye'ye verilecek 3 milyar euronun ikinci bölümünün AB tarafından gelecek aylarda sağlanması gerektiğini kaydetti.

BİZİ ÇOK ŞEY BİRLEŞTİRİYOR
Avrupa'nın komsusu ve NATO ortağı olan Türkiye ile ilişkilerin zor olduğunu savunan Merkel, "Türkiye ile bizi çok şey birleştiriyor. Ülkemizde 3 milyondan fazla insanın Türk kökeni var. Ekonomilerimiz yakından bağlantılı. Uluslararası terörizmle mücadelede birlikte duruyoruz. Göç konusunda güvenilir bir şekilde çalışıyoruz, ancak yakın geçmişteki ilişkilerimiz ağır yüklere maruz kalmıştır" diye konuştu.

Almanya'ya 1960'lı yıllarda İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve başka ülkelerden çalışmak için insanların geldiğini ve çalışkanlıklarıyla ülkenin refahına katkı sağladıklarını anlatan Merkel, "Onların çocukları ve torunları bugün tüm Almanya'nın refahına katkı sağlıyor" seklinde konuştu.
Merkel, Almanya'da yaklaşık 4,5 milyon Müslümanın yaşadığına dikkati çekerek, bunların büyük bölümünün radikalizmi ve terörü reddettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: Sığınmacı anlaşmasını her zaman savunacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN