Yurtdışından gelen emeklilik başvuruları adeta patladı

Yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’den emekli olabilmek için yaptığı başvuru sayısı patladı. 600 bin kişi SGK’ya başvuru yaptı, 350 binine aylık bağlandı

Giriş Tarihi: 24.3.2018 09:33
Yurtdışından gelen emeklilik başvuruları adeta patladı
Bir zamanlar Avrupa ülkelerinde çalışmaya giden vatandaşlarımız emekli olmak için Türkiye'yi tercih etti. Almanya ve Belçika başta olmak üzere yurtdışından gelen emeklilik başvuruları adeta patladı. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuranların sayısı 600 bini geçti. Kurum şu ana kadar yaklaşık 350 bin kişiye aylık bağladı. Geçen yıl yurtdışında yasayan 20 bin vatandaş da çifte emeklilik ve yurtdışı sigortalılık için başvuru yaptı.

BORÇLANMA KOLAYLIĞI
Hükümet, yurtdışı borçlanmalar konusunda vatandaşlara ve Mavi Kartlılara büyük kolaylıklar sağladı. Avrupa ülkelerinde emeklilik koşullarının ağırlaşması bu konudaki tercihleri artırırken, hizmet ve emeklilik bilgilerinin elektronik ortamda alınması da başvuruları artırdı. Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olması ve Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kalitenin artması da bunda büyük etki yaptı. Yurtdışındaki vatandaşlar ikili sosyal güvenlik anlaşmalarının sağladığı imkânlardan yararlanabiliyor.

?BES'E DE İLGİ VAR
Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki fon çeşitliliği, faizin üzerinde getiri sağlaması ve devlet katkısı, Avrupa ile Amerika'daki Türklerin de ilgisini artırdı. Türkiye ile AB arasında sosyal güvenlik anlaşması imzalanmadığı için emeklilik keseneği SGK'ya transfer edilemiyor. Ancak, emekli keseneği Türkiye'de faaliyet gösteren bireysel emeklilik firmalarında açılan BES hesaplarına transfer edilebiliyor.

Hazal ATEŞ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtdışından gelen emeklilik başvuruları adeta patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN