Nefret suçları tırmanıyor

İstatistiklerin “dini ve yabancı ideoloji” kategorisindeki nefret suçlarının tırmandığını gösterdiği Almanya’da aşırı sağcı AfD’liler, cami inşaatını protesto etmek için toplandı

Giriş Tarihi: 26.3.2018 09:34
Nefret suçları tırmanıyor
Son günlerde yasanan cami saldırıları nedeniyle Almanya'daki göçmenlerin endişeleri artarken, istatistikler nefret suçlarının yükselişte olduğunu gösteriyor. İstatistiklere göre Almanya'da genel olarak suç oranları geçen yıl azaldı ve birçok eyalette kriminal suçlar şimdiye kadarki en düşük seviyeyi gördü. Buna karsın siyasi güdümlü suçların sayısı artış gösterdi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2010 ve 2016 yılları arasında nefret suçu olarak sınıflandırılan olayların sayısı 3 bin 770'den 10 bin 751'e yükseldi. Bu artış özellikle "dini ve yabancı ideoloji" kategorisinde yer alıyor. Öte yandan yurtdışındaki çatışmalardan kaynaklanan siyasi kaynaklı suçlar, aynı dönemde 120'den 404'e çıktı. Din motivasyonlu olarak islenen suçların sayısı 248'den 1516'ya çıktı.

KUTUPLAŞMA DEVAM EDECEK
2017 yılı ulusal istatistikleri henüz yayınlanmamış olmasına rağmen, Hessen, Baden- Württemberg, Saksonya, Hamburg, Schleswig- Holstein, Berlin ve Rheinland Pfalz dahil olmak üzere, tek tek eyaletlerin bugüne kadar yayınladığı verilere bakıldığında ise bu kutuplaşmanın devam edeceği göze çarpıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefret suçları tırmanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN