Sineye çekmeyin hakkınızı arayın

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Almanya’da gerçekleştirdiği üç günlük ziyaretin son durağı Berlin’de Almanya’da yaşayan Türklerin haklarını yeterince aramadığına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 26.3.2018 09:30
Sineye çekmeyin hakkınızı arayın
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Almanya'nın başkenti Berlin'de basınla buluştu. Almanya'da yasayan Türklerin haklarını yeterince aramadığını söyleyen Malkoç, Alman Anayasası'nın ve yasalarının Türklere verdiği hakların, vatandaşlar tarafından yeterince bilinmediğini kaydetti. Malkoç, Türk STK'larla yaptığı görüşmelerden sonra da hak arama kültürü konusunda daha çok çalışma yapılması gerektiği sonucuna vardıklarını belirtti.

TÜRKLER ŞİKÂYET ETMİYOR
Almanya'da bulunduğu sırada parlamento dilekçe komisyonu başkanları, üyeleri ve Alman insan hakları kuruluşları ile verimli görüşmeler yaptıklarını anlatan Malkoç, Köln, Düsseldorf ve Berlin'de görüştüğü Türk sivil toplum kuruluşlarına, hak arama ve ayrımcılıkla ilgili konularda başvurabilecekleri kurumlar hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, vatandaşların ırkçılık, hak ihlalleri ve ayrımcılıkla ilgili konularda insan hakları kuruluşları ve devlet kurumlarına çekinmeden şikayette bulunmaları gerektiğini belirtti. Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsmanlık) olarak Türk Sivil Toplum Örgütleri ile ortak çalışmalar yapacaklarını kaydeden Malkoç, özellikle Alman kurumların, Meclis Dilekçe Komisyonları'nın Türk vatandaşlarından şikâyet dilekçesi almadıklarından yakındıklarına dikkati çekti. Özellikle son dönemde Almanya'da Türklere ait cami, dernek ve işyerlerine yönelik saldırıların arttığını söyleyen Malkoç, "Almanya gibi bir ülkede bunların faillerinin bulunamaması önemli bir olay. Bunun üzerinde de dikkatle durmak gerekiyor" dedi. Şeref Malkoç, Türk sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantılarda en çok şikayet edilen konuların basında eğitim alanındaki ayrımcılık ve okulların birçoğunda teneffüslerde Türkçenin yasak olusunun geldiğini söyledi. Kamu Başdenetçisi Malkoç, Türk sivil toplum kuruluşlarının hak arama, ihlaller ve ayrımcılık konularının daha yakından takip edileceğine dair bir bilinç oluştuğunu da söyledi. Malkoç ayrıca NSU davası ile ilgili de bir rapor hazırlayarak hem Alman hem Türk resmi kurumlarına bunu iletecekleri bilgisini verdi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sineye çekmeyin hakkınızı arayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN