Pasaport ve sürücü belgelerinde yeni dönem 2 Nisan'da başlıyor

İçişleri Bakanı Soylu, "Vatandas¸larımızın pasaport ve su¨ru¨cu¨ belgesi ic¸in ayrı ayrı birimlere bas¸vurmasına gerek kalmayacak. 2 Nisan'dan itibaren tu¨m bu is¸lemler ic¸in ilc¸e nu¨fus mu¨du¨rlu¨klerimize bas¸vuru yapılacak" dedi.

Giriş Tarihi: 28.3.2018 16:31
Pasaport ve sürücü belgelerinde yeni dönem 2 Nisan'da başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Pasaport ve Sürücü Belgelerine İlişkin İş ve İşlemlerin Devir Töreni"nde yaptığı konuşmada, teknolojinin getirdigˆi kolaylıklar kars¸ısında eskinin alıs¸kanlıklarında ısrar etmenin, zaman, mekan ve mali açıdan israf olduğunu belirtti.

Soylu, bu kapsamda Bakanlık'ça yürütülen bazı hizmetlerin yapısında degˆis¸iklikler ve sadeles¸tirmeler yapmayı kararlaştırdıklarını belirterek, bu hizmetler için istenen toplam 2 bin 185 belgeden 754 tanesini kaldırdıklarını, böylece 2016 verileriyle hesapladıgˆında 75 milyon 777 bin Tu¨rk lirası tasarruf sağladıklarını bildirdi.

BAŞVURU NOKTA SAYILARI ARTTI

Pasaport ve su¨ru¨cu¨ belgeleri is¸lemlerinin Emniyet Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨nden Nu¨fus Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ne devrinin de kamu verimliligˆinin artıs¸ına do¨nu¨k bir yaklas¸ımın u¨ru¨nu¨ olduğuna işaret eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu degˆis¸iklik sayesinde hem vatandas¸ımızın daha hızlı hizmet almasını temin ediyoruz, hem de emniyet tes¸kilatımızın bu¨ro is¸i yu¨ku¨nu¨ azaltarak asli go¨revi olan kolluk hizmetlerine daha fazla enerji ve kapasite ayırmasını temin etmis¸ oluyoruz. Yapılan bu du¨zenlemeyle pasaport bas¸vuru noktası 503 merkezden 761 merkeze, su¨ru¨cu¨ belgesi bas¸vuru noktası ise 596 merkezden 690 merkeze c¸ıkmıs¸ olacak. Yani vatandaşımızın pasaport ve ehliyet alma noktalarına erişebilirliğini artırdık ve hizmet yaygınlığını Türkiye'nin hemen hemen bütün uç noktalarına ulaştırmış olduk. Nereden nüfus kağıdı alınıyorsa vatandaşımız gidecek oradan rahat bir şekilde pasaportunu ve ehliyetini alabilme kabiliyetine sahip olabilecektir. Bu önemli bir avantajdır. Bir o¨nemli avantaj da vatandas¸larımızın pasaport ve su¨ru¨cu¨ belgesi ic¸in ayrı ayrı birimlere bas¸vurmasına gerek kalmayacak olmasıdır. 2 Nisan'dan itibaren tu¨m bu is¸lemler ic¸in ilc¸e nu¨fus mu¨du¨rlu¨klerimize bas¸vuru yapılacak. Tu¨rkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, su¨ru¨cu¨ belgesi is¸lemleri aynı yerde yapılacak oldugˆu ic¸in so¨z gelimi vatandas¸ımızın birden fazla belge ic¸in bas¸vuru yapması gerektigˆinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacak."

1 MİLYON 220 BİN ARAÇ TESCİL VE DEVİR İŞLEMİ YAPILDI

Araç tescil ve devir işlemlerinin 1 Şubat itibarıyla noterlere devredilmesiyle elde edilen kazanımlara da değinen Soylu, bugüne kadar 1 milyon 220 bin işlem gerçekleştirildiğini aktardı.

Soylu, Mekansal Adres Kayıt Sistemi'nin hayata geçirilmesiyle de çok önemli kazanımlar elde edileceğini vurgulayarak, "Bugüne kadar 20 milyon 500 bin yeni kimlik verilmiş oldu. Bu sene hedefimiz de 20 milyondur." diye konuştu.

"SEÇİM İŞİNİ EN İYİ BECEREN ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

Dünyadaki seçimlerin izlendiğini, Amerika'daki seçimlerin takip edildiğini belirten Soylu, günlerce seçim sonuçlarının belli olmadığını ve seçim sonucuna güvensizliğin oluşturduğu dönemleri Amerika dahil her yerde gördüklerini ifade etti.

"Dünyada seçim işini en iyi ve dürüst beceren ülke Türkiye'dir." diyen Soylu, şunları söyledi:

"Bunu siyasetçi şapkamla sizlere söylüyorum. Türkiye'de üzerinde tartışılacak seçimler, 1946 seçimleri ve 1982 Anayasası'dır. Onun dışında Türkiye'de üzerinde tartışılabilecek herhangi bir seçim bugüne kadar hiç yaşanmamıştır. Seçim bitmiş, pazartesi günü her şey başlamıştır. Bu iki seçimin dışında, Türkiye'de bugüne kadar herhangi bir seçim konusunda bütün dünya örneklerine göre hiçbir eksiklik ve aksaklık olmamıştır. Bizim seçim sistemimiz sağlamdır. Bunu bugünden, özellikle kendi önerdikleri nüfus kanunundaki bir maddenin değişikliğine dayandırılarak sulandırmak son derece ahlaki ve etik olmayan bir davranıştır."

"YENİ PASAPORTLAR AB'NİN DİJİTAL KONTROL MEKANİZMALARINA UYUMLU"

Bakan Soylu, yeni nesil pasaportlarla ilgili değerlendirme yaparken, pasaportların Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun, güvenlik standartları yüksek ve daha dayanıklı bir malzemeden üretilebildiğini aktardı.

Yeni nesil pasaportun, AB'nin vize serbestisi gerçekleştiğinde yenilenmesine gerek kalmayacak şekilde ve AB sisteminin dijital kontrol mekanizmalarına uyumlu olduğuna işaret eden Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bizim AB'ye vize serbestisi konusundaki taahhüdümüzde, bu pasaportun Türkiye'de işlevselliğe alınmasıdır. O adımı da bugün atmış oluyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz devir işlemleri sonrasında nüfus müdürlüklerimizin vereceği pasaportlar, ikinci nesil polikarbon pasaportlar olacaktır. En son geçen hafta bu pasaportun uluslararası akreditasyonu Kanada'daki organizasyon tarafından onaylandı. Yine buradan millileştirme açısından altını çizerek söylemek isterim ki TÜBİTAK artık bizim yazılımımızı oluşturdu. Milli bir yazılımla bundan sonra pasaportlarımızı oluşturacağız."

"DEVİR İŞLEMİNİN KAMU TARAFINDA DA ÖNEMLİ AVANTAJLARI OLACAK"

Bakan Soylu, uzun zamandır personelin bu devir işlemleri için çalıştığını, bu işin yasal mevzuat sürecinin esasen 29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile atıldığını ve bundan sonra Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, PTT ve Emniyet Genel Müdürlüğüm ile entegrasyon çalışmalarının tamamlandığını anlattı.

Yasal mevzuat adımları tamamlandıktan sonra bugün devir işleminin gerçekleşmesi aşamasına geldiklerini aktaran Soylu, "İnşallah 2 Nisan tarihinden itibaren pasaport ve sürücü belgesi verilme işlemleri tamamen nüfus müdürlüklerimiz eliyle gerçekleştirilecek ve vatandaşlarımız daha yüksek standartlarda ve hızlı bir hizmete kavuşmuş olacaktır. Bu devir işleminin kamu tarafında da önemli avantajları olacaktır." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasaport ve sürücü belgelerinde yeni dönem 2 Nisan'da başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN