Çavuşoğlu'ndan Fransa'ya: Sen kimsin!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un açıklamalarını eleştirerek "Bizimle teröristler arasında arabuluculuk yapma önerisi kabul edilemez." dedi.

Giriş Tarihi: 30.3.2018 15:05
Çavuşoğlu'ndan Fransa'ya: Sen kimsin!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, terör örgütü SDG'yi temsil eden bir heyetle görüşmesi ve Fransız basınında yer alan iddiaların hatırlatılması üzerine, "Bir terör örgütünün en üst seviyede ağırlanması Fransa'nın terör örgütleri konusunda çifte standart içinde olduğunun göstergesidir." diye konuştu.

Fransız mevkidaşı ile görüşmesinde Fransa'ya terör saldırısında bulunan kişileri ya da temsilcilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'de ağırlaması halinde ne düşüneceğini sorduğunu dile getiren Çavuşoğlu, YPG ve PKK'nın Türkiye'de 40 bin kişinin ölümüne sebep olan bir terör örgütü olduğunu ve YPG ile PKK arasında hiçbir ayrım olmadığını vurguladı.

Fransa'nın dürüst olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Fransa'nın bizimle teröristler arasında arabuluculuk yapma önerisi kabul edilemez. Bu, Fransa'nın her konuda bir arabuluculuk yapıvereyim, her konuda bir rol alayım, hep böyle deniyor, hep de ortada kalıyor. Çünkü sonuçta bir netice almak için değil de 'ben de varım' demek için yaptığı girişimler şimdiye kadar bir boyut ama bu boyut kabul edilemez. Terör örgütü ile Türkiye arasında sen kimsin arabuluculuk yapacaksın, bir terör örgütüyle Türkiye arasında arabuluculuk yapma cüretini nereden buluyorsun. Ama genel anlamda şunu söylüyorum. Bir kişinin ya da bir ülkenin herhangi bir konuda arabuluculuk yapabilmesi için o kişinin ya da ülkenin dürüst, güvenilir ve daha da önemlisi tarafsız ve objektif olması lazım. YPG'yi Elysee Sarayı'nda ağırlayan bir ülkenin ya da teröristlerle iç içe olan bir ülkenin tarafsız olduğunu söylemek mümkün değil. Sen zaten teröristlerin tarafındasın."

"Afrin veya Suriye'de bugüne kadar ne zaman kanton oluştu da 'Afrin kantonu' diyorsunuz." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, nasıl Fransa'da Korsika'ya kanton denilmiyorsa, Suriye'nin de herhangi bir bölgesine kanton denmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Fransa'nın Suriye konusunda objektifliğini tamamen yitirerek, farklı bir yolu tercih ettiğini anlatan Çavuşoğlu, "Fransa'nın Suriye konusunda bizimle iş birliği yapabilmesi için öncelikle eskiden olduğu gibi doğru mecraya tekrar dönmesi gerekiyor. O nedenle Fransa'nın yaptığı birbiriyle çelişen açıklamaların hiçbirisini ciddiye almıyoruz ve önerileri de daha baştan reddediyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu'ndan Fransa'ya: Sen kimsin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN