Hukuk rezaleti

Gizli servisin NSU muhbirleri ile ilgili dosyalarını imha eden ajanın, Başsavcı tarafından korunduğu ortaya çıktı. Başsavcı, olayı mümkün mertebe ‘hafif’ göstermiş

Giriş Tarihi: 31.3.2018 09:50
Hukuk rezaleti
Almanya'da 8'i Türk 10 kisiyi öldüren ırkçı Neo-Nazi örgüt NSU ile Alman derin devleti arasındaki bağı gösteren dosyaların imhası arkasında hukuk skandalı çıktı. NSU'nun sır küpü Beate Zschaepe'nin polise teslim olmasından sadece iki saat sonra dosyaları imha etmeye baslayan ajan Axel M., savcı tarafından resmen koruma altına alınmış. Bassavcı Ulf Willuhn, sanığın itirafına rağmen, dosyaların kötü niyetle imha edilmediğini savundu. Ajanın "isten kurtulmak için dosyalarda temizlik yaptığını" iddia eden savcı, "Zaten dosyaların tamamı da yine yerine gelmiş" dedi. "Zaten dosyaları imha edilen kisiler de önemsizmiş" diyen savcı, suçu olabildiğinde hafif göstermek için elinden geleni yapmış.

UCUZ KURTULDU
Ancak savcının iddiaları doğru değil. Dosyalar yerine getirilemediği gibi, "önemsiz" denilen muhbirin, en önemli muhbir sayılan "Tarif"e ait olduğu belirlendi. Axel M., kamuoyunda gizli servisin bu konuda ne bildiği hakkında gereksiz tartışmalar yasanmaması için dosyaları bilerek ve isteyerek imha ettiğini itiraf etmişti. Buna rağmen ajan, sadece 3 bin euro ceza ile kurtuldu.

NSU'NUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
NSU davasının müdahil avukatlarından Yavuz Selim Narin, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, cinayetlerinin tamamen aydınlatılacağı sözüne rağmen, hem Federal Başsavcılık, hem polis, hem istihbaratın tam aksi bir davranış sergilediğini söyledi. Narin, "Bizim isimiz bu dava ile baslamadı.
Bu mahkemenin sonuçlanmasıyla da bitmeyecek. Biz bu meselenin pesini bırakmayacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

YALANCI AVUKATA DAVA AÇILDI
NSU davasında kendisini gerçekte hiç var olmayan bir müvekkilin avukatı olarak tanıtan bir avukat hakkında dava açıldı. Hakkında ağır dolandırıcılık iddiasıyla yargılanan avukat, Köln'deki Keupstrasse patlamasında yaralanan bir müvekkili temsil ettiğini iddia etmişti. Yıllarca duruşmaya gidip gelen sahtekar avukat, bu yalan sayesinde toplam 211 bin euro tutarında avukatlık, yol ve konaklama ücreti aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukuk rezaleti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN