“Sizleri koruyamadık, koruyamayız” dediler

NSU kurbanı Halit Yozgat’ın anma töreninin güvenlik gerekçesi ile iptaline Almanya Türk Toplumu’ndan çok sert tepki geldi

Giriş Tarihi: 4.4.2018 09:31
“Sizleri koruyamadık, koruyamayız” dediler
NSU terör örgütünün bilenen son Türk kurbanı olan Halit Yozgat'ın ölüm yıldönümünde düzenlenecek törenin iptaline Almanya Türk Toplumu'ndan (TGD) büyük tepki geldi. TGD Baskanı Gökay Sofuoglu, Halit Yozgat'ın öldürülüsünün 12. yıl dönümünde düzenlenecek anma töreninin güvenlik kaygısı nedeniyle iptal edilmesini kınadı.

Sofuoglu, NSU'nun yaptıgı katliamın hukuk devleti ve demokrasi adına Almanya'da yasanan en büyük felaketlerden biri oldugu hatırlattı ve 'Kurban ailelerine bununla nasıl bir mesaj gönderiyorsunuz? Bunun anlamı, 'O zamanlar sizleri koruyamadık. Bugün de sizleri koruyamıyoruz' demektir" ifadesini kullandı.

BUGÜNLERDE ÖNEMİ BÜYÜKTÜ
Sofuoglu, Neo-Nazi kurbanlarının anılmasının özellikle mülteci barınak ve yurtlarıyla camilerin yakıldıgı, sıgınma ve mültecilik konusunda ırkçı tartısmaların yapıldıgı, sag popülist bir partinin Federal Meclis'te temsil edildigi günümüzde, daha önemli oldugunu belirtti.

BARIŞ VE HUZUR TEHLİKEDE
Sofuoglu, NSU cinayetlerini hatırlatarak, "Cinayetlere yardım ve yataklık edenler serbest dolastıkça, cinayetler hakkındaki sorusturmalar güvenlik birimlerince engellendikçe, kurbanlar suçlandıkça, ırkçılık devlet kuramlarının içinde barındıkça, anma toplantılarının güvenligi saglanamadıkça Almanya'da yasayanların barıs ve huzur içinde bir arada yasaması tehlikede demektir" dedi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Sizleri koruyamadık, koruyamayız” dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN