Ömer Çelik'ten Kurz'a: Düşmanlık yapıyorsun

Türkiye karşıtlığında sınır tanımayan Avusturya Başbakanı Kurz’a seslenen AB Bakanı Ömer Çelik, “Avusturya’nın tutumu artık düşmanca bir yaklaşıma dönüşmüştür” dedi

Giriş Tarihi: 5.4.2018 09:24
Ömer Çelik'ten Kurz'a: Düşmanlık yapıyorsun
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiği şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Ömer Çelik, "Avusturya'nın tutumu Türkiye'ye karşı muhalif bir tutum olmaktan çıkmış, son açıklamalarla artık düşmanca bir yaklaşıma dönüşmüştür" dedi.

IRKÇILARDAN DAHA IRKÇI DAVRANIYOR
Bakan Ömer Çelik, Avusturya Başbakanı Kurz'un aşırı sağ bir partiden gelmemesine karşın ırkçılardan daha ırkçı bir yaklaşım sergilediğinin altını çizdi. Çelik, Kurz'un ifadelerinin, 'ilişkilerin normalleştirilmesine dönük süreci sadece jenerik olarak kullandığını' ve aslında böyle bir niyetlerinin olmadığını gösterdiğini belirtti.

KÖTÜ NİYETİN TEZAHÜRÜ
Türkiye karşıtı ifadelerin, kötü niyetin estetik cümlelerle kamufle edilmiş tezahürü olduğunu belirten Çelik, "Buna kesinlikle prim vermeyeceğiz. Türkiye açısından temel mesele tam üyelik perspektifidir. Tam üyelik dışında hiçbir yaklaşımı kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜNE YASAK GETİRİYOR
Başbakan Sebastian Kurz, anaokulu ve ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin yasal düzenleme için ilgili bakanlıklarına talimat verdiğini söyledi. Kurz, ülkedeki bütün kız çocuklarının eşit şartlara sahip olması gerektiğini, bunun için anaokulu ve ilkokullarda başörtüsünün yerinin olmadığını iddia etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömer Çelik'ten Kurz'a: Düşmanlık yapıyorsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN