Almanya’da başörtülü kadına yine ayrımcılık

“Cami, senin Müslüman bir kadın olarak başını örtmen gerektiğine dair yazılı bir belge versin”

Giriş Tarihi: 6.4.2018 09:37
Almanya’da başörtülü kadına yine ayrımcılık
Ehliyet sınavına girmek için Almanya'nın Pforzheim kenti Belediyesi'ne müracaatta bulunan başörtülü genç kadın, skandal bir talep ile karşı karşıya kaldı. Belediye genç kadından ehliyette yer alacak fotoğrafı için başörtüsünün gerekli olduğuna dair belge istedi. Yazılı talepte, "Cami, senin Müslüman bir kadın olarak basını örtmen gerektiğine dair yazılı bir belge versin" denildi.

ANAYASA İLE ÇELİŞİYOR
Kadın camiden söz konusu belgeyi alıp belediyeye teslim edip işlemlerini yaptırdı ancak durum büyük tepkiye neden oldu. Aksi yönde mahkeme kararları bulunmasına rağmen, böyle bir yola başvurulmus olması şaşkınlıkla karşılandı. (UETD) Genel Baskan Yardımcısı ve avukat Fatih Zingal, "Başörtü belgesi talebi açıkçası çok garip bir durum ve Alman anayasasının 4. maddesi ile çelişir" dedi.

GARİP BİR UYGULAMA
Zingal, "Eger ki bir kadının inançları gereği başörtü takmak gibi bir tercihi varsa buna hakkı vardır ve saygı duyulmalıdır. Belge getirmeyen ehliyet veya kimlik mi alamayacak? Hangi camiden belge getirirse kabul görecek. Uygulamanın bir diğer garip tarafı yıllardır kendilerini kabul ettirme mücadelesinde olan ancak Almanlar tarafından bir türlü kabul görüp statüye kavuşamamış camilerin simdi referans veya yetkili kabul edilerek belge istenmesidir" seklinde konuştu.

Mehmet ÇEK / PFORZHEIM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya’da başörtülü kadına yine ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN