Merkel’e karşı kazan kaldırdılar

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e karşı, partisi CDU ile hükümet ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik’ten sesler yükselmeye başladı. CDU/CSU’lu muhalifler reform istiyor

Giriş Tarihi: 7.4.2018 09:24
Merkel’e karşı kazan kaldırdılar
Alman Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Baskanı ve Başbakan Angela Merkel son günlerde hedef haline geldi. Merkel'e karşı parti içi muhalefet, 'Muhafazakar manifesto' yayınlama girişimi başlattı. Hükümetin özellikle aile ve evlilik konularını beğenmeyen muhalifler çifte vatandaşlığın kaldırılmasını da talep ediyor. Merkel muhalifleri ayrıca, sağ ve sol muhalefetle kararlı bir mücadele, askerliğin yeniden zorunlu hâle getirilmesi, işverenlerin sosyal kesintilerden muaf tutulması gibi taleplerde bulunuyor. Adı geçen manifestoya son seklinin, CDU'nun parti kurultayından önce oluşan 'WerteUnion' adıyla kurulan hareket tarafından bugün Schwetzingen kasabasında verilmesi bekleniyor.

MERKEL ÇEKİLSİN İSTEĞİ
Hareketin lideri konumunda olan Alexander Mitsch, yaptığı açıklamada, sonbaharda CDU'nun yönetim seçimi sırasında Angela Merkel'in geri çekilmesini istedi. Mitsch, Merkel'in partinin yenilenmesi için yolu açması gerektiğini ileri sürdü.

HÜKÜMETİ BOZARIZ TEHDİDİ
Hıristiyan Demokrat Parti'de bu gelişmeler olurken partinin kardeşi ve hükümet ortağı konumundaki Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) mültecilerin aile birleşimi konusunu yeniden gündeme getirdi. Konuya ilgili çalışma yürüten CSU'lu İçişleri Bakanı Horst Seehofer, aile birleşimini zorlaştıran bir yasal düzenleme istedi. Augsburger Allgemenine gazetesine konusan CSU Meclis Grup Baskan Vekili Georg Nüsslein ise "Eger SPD, aile birleşimi planımıza uymazsa, bu koalisyonun sonu anlamına gelir" dedi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel’e karşı kazan kaldırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN