İslamofobiye karşı mevzuat değişmeli

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İslamofobiyi araştırmak için Almanya’da temaslarda bulundu. Heyetten, İslam karşıtlığıyla etkin mücadele amacıyla mevzuat değişikliğine gidilmesi önerisi geldi

Giriş Tarihi: 11.4.2018 09:38
İslamofobiye karşı mevzuat değişmeli
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Baskanı AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, Avrupa'da son dönemde artan İslamafobik saldırılara çözüm olarak mevzuat düzenlemeleri yapılması gerektiğini söyledi. Ömer Serdar, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu'ndan oluşan TBMM Insan Haklarını İnceleme Komisyonu heyeti, Avrupa'da artan İslamofobi eğilimlerini incelemek için Almanya'ya geldi. Serdar, Başkent Berlin'deki temaslarında geçmişte antisemitizm konusunda önlem amacıyla gidilen mevzuat değişikliğini, Islam ve Müslüman karşıtlığı konusunda da yapmak gerektiğini kaydetti.

Siyasilerin sorumsuz açıklamalarının sahada olumsuz yansımaları olduğunun altını çizen Ömer Serdar, Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in başlattığı "Islam Almanya'ya ait değil" tartışmasını hatırlattı. Heyet, faili meçhul kişilerce kundaklanan Diyanet Isleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Koca Sinan Camisi'ne ziyaretlerinin ardından eski Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya Islam Konseyi (IR) Baskanı Burhan Kesici ve Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Baskanı Aiman Mazyek ile görüştü. TBMM Insan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bulunan Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu, incelemelerinin ardından rapor hazırlayacak. Raporda, Müslümanların yasadıkları sıkıntılar ve bu sıkıntıların bir güvenlik sorunu hâline dönüşüp dönüşmeyeceği irdelenecek.

ÇİFTE STANDART İSYAN ETTİRDİ
Almanya'da Müslüman kanaat önderleri, Münster'de gerçekleştirdiği saldırıyla iki kişiyi öldüren saldırganın psikolojik sorunlarını öne çıkaran ve olayı terör saldırısı olarak nitelendirmeyen Alman medyası ve siyasetçilerini çifte standart uygulamakla eleştirdi. Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, saldırılarda olayın failinin Müslüman olması durumunda, dini kimliğin ön plana çıkarıldığını fakat Alman çıkması hâlinde psikolojik rahatsızlık ve ailevi problemler gibi gerekçeler gösterildiğini kaydetti. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek de Twitter'dan Müslümanlara yönelik çifte standardı eleştirdi. Mazyek, aşırı sağcı NSU terör örgütünün 2004'te Köln kentinde gerçekleştirdiği saldırıdan sonra medyanın, bunun terör saldırısı olmadığı yönünde başlık attığını hatırlattı

İSLAMOFOBİDEN EN ÇOK KADINLAR MAĞDUR
Belçika'nın ilk başörtülü milletvekili Mahinur Özdemir, Milli Birlik Cemiyeti Gaziantep İl Başkanlığı'nca, Kendirli Gazi Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Avrupa'da Irkçılık ve İslamofobi Konferansı"nda konuştu. Avrupa'daki İslamofobiden, başörtü gerekçesiyle en çok kadınların mağdur olduğunu vurgulayan Özdemir, "2009 yılında ben milletvekili seçildiğimde 'Başörtüsünü mecliste yasaklayalım' gibi bir düşünce vardı" dedi. Avrupa'nın bazı ülkelerinde kurban kesiminin yasaklanmak istendiğini hatırlatan Özdemir, "Aslında Müslümanların helal et yemesinin önüne geçilmek isteniyor" diye konuştu. Konferansın ardından Özdemir'e teşekkür plaketi takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslamofobiye karşı mevzuat değişmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN