Gayrimenkul vergisi yeniden hesaplanacak

Almanya’da gayrimenkul vergisi sil baştan hesaplanacak. Anayasa Mahkemesi, şimdiki uygulamanın adil olmadığına hükmetti ve hükümetten yeni düzenleme istedi

Giriş Tarihi: 12.4.2018 10:04
Gayrimenkul vergisi yeniden hesaplanacak
Alman Anayasa Mahkemesi, emlak ve arsa vergilerinin adil olmadıgına hükmederek, hükümetten 2019 yılı sonuna kadar yeni bir düzenleme getirmesini istedi. Almanya'da simdi 35 milyon gayrimenkulün yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak Anayasa Mahkemesi aynı zamanda hükümete bes yıl daha süre tanıdı ve eski degerler üzerinden vergi alınabilmesine izin verdi. Almanya'da gayrimenkul vergisi "A" ve "B" vergisi olarak ikiye ayrılıyor.
A tipi vergi arsa ve tarım arazileri için, B vergisi ise üzerinde bina olan arsa veya imara açık arsalar için alınıyor. Bu vergi, yerel yönetimlerin en büyük gelir kaynaklarından biri.

NASIL HESAPLANIYOR?
Gayrimenkul vergisi, arsa değeri üzerinden hesaplanıyor. Ancak tek tip olan bu uygulama, örneğin 1950'de insa edilen basit bir evin vergisinin, geçtiğimiz yıl insa edilen son derece lüks bir villanın vergisinden daha yüksek olmasına yol açabiliyor. Vergi örneğin daireler için binde 3,5. Vergi ülke genelinde tek değer üzerinden hesaplanıyor. Dairede bu değer 20 bin euro olarak hesaplandığında, bunun binde 3,5'i 70 euro tutuyor. Belediyeler de tahakkuk eden 70 euro vergiyi yüzde 900'e kadar zamlandırabiliyor. Örneğin yüzde 500 olarak alınan vergi, yılda 350 euro olarak tahsil ediliyor. Konutlar ve arsalar için belirlenen tek tip değer her altı yılda bir belirleniyor. Simdi 35 milyon gayrimenkulün değerinin tek tek belirlenmesi ve vergi oranının yeniden hesaplanması gerekecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gayrimenkul vergisi yeniden hesaplanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN