Kadınlar eğitime dâhil edilmeli

TBMM bünyesinde kurulan Alt Komisyon, yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının sorunlarını raporlaştırdı. Raporda; çift dilli anaokullarının açılması, annelerin eğitime dâhil edilmesi gibi öneriler yer aldı

Giriş Tarihi: 12.4.2018 09:56
Kadınlar eğitime dâhil edilmeli
TBMM Kadın Erkek Fırsat Esitligi Komisyonu bünyesinde kurulan Alt Komisyon, yurtdısında yasayan, Türk vatandası olan ve vatandaslıktan izinle çıkmıs kadınların ve ailelerin sorunlarına yönelik çalısmalarını tamamlayarak, rapor hazırladı. AK Parti Istanbul Milletvekili Tülay Kaynarca'nın baskanlık yaptıgı Alt Komisyon'un raporunda; yurtdısında yasayan Türk kadınlarının sorunlarına karsı, "çift dilli anaokullarının açılması, buradaki egitime annelerin de dâhil edilmesi, Türkçe'nin seçmeli ders olarak müfredatta yer alması, Avrupa'da antisemitizm örneginde oldugu gibi Islamofobinin de özel bir suç türü olarak tanımlanması" gibi bir dizi öneri sunuldu.

DANIŞMANLIK HİZMETİ
Raporda yurtdısında, büyük çogunlugu Almanya'da olmak üzere 6 milyonun üzerinde vatandasın yasadıgı, Almanya'yı sırasıyla Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Isviçre'nin izledigi ifade edildi. Tasarıda, kadınlara yönelik bilinçlendirme çalısmalarının artırılması, gençlerin evlilik ve aile kurma konusunda bilinçlendirilmesi, çocuk egitimi konusunda problem yasayan ebeveynlere danısmanlık hizmeti verecek profesyonel ve daimi egitim merkezlerinin açılması önerildi.

KANUN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Raporda, anne babalarının vatandaslıktan çıkması nedeniyle çocugun da Türk vatandaslıgını kaybetmesi ve dolayısıyla çifte vatandaslıgı kaybetme sorununun çözümü için ilgili kanun hükümlerinin gözden geçirilmesi gerektigi belirtildi. Sosyal bölümlerde okuyan Türk kökenli ögrenci sayısının artırılarak insan kaynagı eksiginin giderilmesi önerisi de raporda yer aldı.

Rapordaki diğer önerilerden bazıları:

¦ Türk vatandaşları koruyucu ve bakıcı aile olma konusunda teşvik edilmeli
¦ Kültürel hassasiyeti olan yurtların sayısı artırılmalı
¦ Aile ve Sosyal Politikalar ataşelikleri yaygınlaştırılmalı
¦ Ayrımcı ve İslamofobik eylemlerle mücadele eden sivil toplum çalışmaları teşvik edilmeli
¦ Ulusal gazetelerde Türk toplumuna yönelik ayrımcı söylemlere cevaben ilgili ülkenin dilinde aktif yayınlar yapılmalı
¦ Antisemitizm örneğinde olduğu gibi İslamofobinin de özel bir suç türü olarak tanımlanması için çalışmalar yapılmalı
¦ Sivil toplum kuruluşları, kadınların toplumsal katılımını artıran kadın teşkilatlarının kurulmasını teşvik etmeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar eğitime dâhil edilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN