Yuh artık! Irkçılık hobi bahçesine indi

Almanya’daki Türklere pek çok alanda uygulanan ayrımcılık, bu kez bir bahçe derneğinde hortladı. Hobi bahçesi kiralamak isteyen Funda D., “Türkleri almıyoruz” denilerek reddedildi

Giriş Tarihi: 14.4.2018 09:37
Yuh artık! Irkçılık hobi bahçesine indi
Almanya'nın Dortmund kentinde 'In den Westenkampen' adlı hobi bahçe derneği, bahçe kiralamak isteyen tıp fakültesi öğrencisi Funda D.'ye (29) sok eden sözlerle ret cevabı verdi. Derneği arayan Funda D., randevu alıp bahçeyi kiralamak için derneğin başkan yardımcısı ile buluştu. Buluşmada ilk soru, "Türk müsünüz?" oldu. "Evet" cevabı üzerine "Türkleri kabul etmiyoruz" yanıtı geldi.

İĞRENÇ İFADELER
Hobi bahçesi yetkilisi, ret gerekçelerini söyle sıraladı: "Türkler agresif ve saygısızlar, geçimsiz insanlar. Çekilmez sarkılar dinliyorlar. Türkler ile anlaşmak da bir dert, çünkü Almanca anlamıyorlar. Bahçede bulunan Almanlar, Türklerden rahatsız oluyor." Söz konusu derneğin çatı derneğinin internet sayfasında ise "Toprak yabancı ayırt etmez" sloganına yer verilmesi dikkat çekti.

IRKÇILIĞA SON VERN
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Fatih Zingal, söz konusu ayrımcılığa tepki gösterdi. Zingal, "Uygulanan bu ırkçılığa son verilmesini talep ediyoruz. Üzülerek belirtmek isteriz ki, bu tür ırkçı olaylar Almanya'da sıkça görülmeye başlandı" dedi.

BU MUAMELEYİ HAK ETMEDİM
Tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi olduğunu ifade eden Funda D., "Öğrenimimin yanı sıra çalışıyorum. Almanya doğumluyum. Almancam benimle konuşan dernek yöneticisinden çok daha iyi. Bu muameleyi hak etmedim. Etmiyoruz da. Durumun bir an önce düzeltilmesini bekliyorum" dedi.

Cengiz PARLAYAN / DORTMUND
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yuh artık! Irkçılık hobi bahçesine indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN