Son tanığa zırhlı koruma

NSU davasında tanıklık yapan 7 kişi esrarengiz şekilde öldü. Polis, son tanığı korumak için yoğun güvenlik önlemi aldı

Giriş Tarihi: 18.4.2018 09:29 Güncelleme Tarihi: 18.4.2018 09:30
Son tanığa zırhlı koruma
Almanya'da 8'i Türk 10 kisinin öldürüldüğü, ardından da "Cinayetlerin perde arkası hakkında bilgim var" diyen yedi tanığın ölmesinden sonra yetkililer daha dikkatli davranmaya basladı. Baden Württemberg Eyaleti NSU cinayetlerini Araştırma Komisyonu önünde ifade veren bir muhbire çelik yelek giydirildi. Muhbir yelegi ifadesi sırasında da çıkartmadı.

BİLGİ SIZMADI
Gizli oturumda ifade veren muhbir, NSU örgütünün çevresinde gerçeklesen silah alım satımları ile ilgili konuştu. Doğu Almanya'da bulunan Rudolstadt kentinden gelen Neo-Nazi muhbirin ifadesi hakkında detaylar dışarıya sızmadı. Muhbirin ifadesinden sonra akıllarda en çok kalan, giydiği çelik yelek oldu. Bilindiği gibi birçok tanık, şüpheli şekilde ölmüştü.

'DOĞAL ÖLÜM' DEDİLER
Michele Kiesewetter cinayeti hakkında bilgi sahibi olan Florian Heilig, "İfade vermek istiyorum" dedikten saatler sonra otomobilde yanmıs halde bulundu.
Polis buna "intihar" derken, kısa süre sonra Heilig'in kız arkadaşı da yasamını yitirdi. Toplamda şüpheli olarak yasamını yitiren yedi tanık söz konusu. Polis ve adli tıp uzmanlarına göre hepsi de "doğal ölüm".

SIRLARIYLA GÖMÜLDÜLER

¦ Arthur Christ: 18 yasındaydı. Eylül 2009'da yanmış halde ölü bulundu. Polis Michele Kiesewetter cinayetiyle ilgili dosyalarda adı geçiyordu.
¦ Florian Heilig: 21 yasındaydı. 15 Eylül 2013'te öldü. "Polisi kim öldürdü, biliyorum" dedi. Sonra ifade vermekten vazgeçip intihar etmis. Hem de kendini yakarak.
¦ Thomas Richter: Muhbir Corelli. Yas 38. NSU'nun sır küpü. 18 yıl gizli servise çalıştı. Sözde gizli şekerden Nisan 2014'te öldü.
¦ Melisa Marijanovic.: Florian H.'nın kız arkadası. 20 yasındaydı. 2015'te Baden Württemberg Eyaleti NSU Arastırma Komisyonu'nda gizli ifade verdikten iki hafta sonra, Mart 2015'te öldü. O da polis cinayeti konusunda bilgisi olduğunu söylüyordu.
¦ Sascha Winter: 8 Subat 2016'da ölü bulundu. Melisa Marijanovic'in nisanlısıydı. 31 yasındaydı.
¦ Liselotte W.: Yası bilinmiyor. Temmuz 2016'da öldü.
¦ Corinna B.: 46 yasındaydı. Subat 2017'de öldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son tanığa zırhlı koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN