“AfD’ye karşı uyanık olun”

Irkçı parti AfD, Almanya’da yaşayan engelli çocukların kaçının göçmen ve aile içi evlilik sonucu dünyaya geldiğini sordu. Bunun üzerine 18 sosyal örgüt, AfD’ye karşı ortak ilan verdi

Giriş Tarihi: 24.4.2018 11:12
“AfD’ye karşı uyanık olun”
Almanya'da 18 büyük sosyal örgüt, ırkçı parti Almanya için Alternatif'e (AfD) karşı ortak bir ilan yayınladı. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'da yayınlanan yarım sayfalık ilanda sosyal yardım kuruluşları, halkı AfD'ye karşı uyanık olmaya çağırdı. İlanın verilmesinin sebebi, AfD'nin meclise sunduğu bir önerge. AfD önergesinde Almanya'da 2012 yılından bu yana engelli insanların sayısı hakkında bilgi isterken, "Özellikle de aile içi evlilikler nedeniyle sakat dünyaya gelen insanların" sayısının verilmesini istedi. AfD, bu vakaların kaçının göçmen kökenli insanlarla ilgili olduğunu sordu.

ART NİYETLİ ÖNERGE
AfD'nin önergede engelli insanları ensest ve göçmenlerle bağlantılı olarak gündeme getirmesi tepkilere yol açtı. Verilen ortak ilanda, "Halkı uyanık olmaya ve çekilmez olan bu insan ve yasam düşmanlığına karsı kararlı olarak karsı çıkmaya çağırıyoruz" denildi. İlanda, "AfD Meclis grubu öncelikle Almanya'da engelli insanların sayısını sorgularken, bir yandan da art niyetli sekilde ensest, engelli çocuklar ve göçmenlerle saçma bir baglantı kuruyor. Önerge, engelli insanların yasam hakkının sorgulandığı ve yüzbinlercesinin Nasyonalsosyalizm kurbanı olduğu Alman tarihinin en karanlık dönemini hatırlatıyor" ifadelerine yer verildi.

ÇOĞU ALMAN
Öte yandan Alman hükümeti önergeye yanıt verdi. Hükümetin cevabında, istatistiklerde engelli bir çocuğu olan ailelerin medeni durumuyla ilgili detayların bulunmadığı bildirildi. Cevapta, engelli çocukların yüzde 94'ünün Alman vatandaşı olduğuna dikkat çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“AfD’ye karşı uyanık olun”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN