Bağ-Kur borcu olana emeklilik yolu açıldı

SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında prim borcu olanlara yüzde 1,28 gibi düşük bir faiz oranıyla ve 48 ay vade imkânıyla kredi sağlanacak

Giriş Tarihi: 24.4.2018 11:51
Bağ-Kur borcu olana emeklilik yolu açıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, BAĞ-KUR statüsünde yaslılık, ölüm ve maluliyet emeklilik hakkı doğmuş, ancak prim borcu bulunan BAĞ-KUR'lulara yönelik yüzde 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkânıyla kredi sağlanmasını içeriyor. Buradaki temel kıstas BAĞ-KUR (4/b) sigortalılarının prim gün sayısı ve yaş şartını yerine getirmiş olması. Unutulmaması gereken en önemli sart ise prim borçlarının da olmaması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamasına baktığımızda borç ödenmediği sürece emekli aylığının bağlanması kanunen mümkün değil. Iste bu noktada BAĞ-KUR prim borcu olup emekli olamayanlar için uygun koşullarda kredi kullandırılması için SGK Kurumu ile T.C. Ziraat Bankası A.S. arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Vatandaş açısından baktığımızda hem sürekli katlanarak devam eden prim borcundan kurtulmuş ve sigortalı ve hak sahibi olarak sağlık hakkı da doğmuş olacak. Hepsinden önemlisi emekli olacak. Prim borcu olanlar maalesef GSS için 60,88 TL ödese dahi sağlık hakkı alamıyordu.
Iki resmi kurum olan Ziraat Bankası ile SGK arasında imzalanan protokol ile BAĞ-KUR kapsamında olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat ve kefil göstermeden kredi kullanılması suretiyle emekli olma olanağı sağlanmaktadır.
Teminat ve kefil ise SGK..

Bu konumda olanlar öncelikle Sosyal Güvenlik Il/Merkez Müdürlüklerine başvurularını yapmak zorundalar. Talebinizi alan SGK sayet sigorta prim borcunuzun ödenmesi halinde emekli olabileceğinize dair bir yazı tanzim edecek. Düzenlenen bu yazıyı T.C. Ziraat Bankası şubelerine ibraz ederek kredi talebinde bulunmuş olacaksınız.

SGK tarafından hazırlanan yazıda borç ödediği taktirde alabileceğiniz emekli aylık miktarı da yazılı olacak. Bankanın vereceği kredi ile emekli aylık miktarı arasında bir koordinasyon yapması sağlanmış olacak.

Bağlanacak aylık çok düşük ve ödeyeceğiniz prim borcu yüksekse, banka bu noktada kredi verip vermeme konusunda inisiyatif kullanabilecek. Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra sigorta prim borcunuzu ödediğinizde emekli aylıklarınız bağlanacak olup, sizler veya hak sahiplerinin bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığınızdan yüzde 25 oranında kesilecektir.

Protokolü uzatma yetkisi iki kurum arasında olacak ve söz konusu protokol ise iki ay yürürlükte olacak. Sizler bu imkândan uzatma olmaması halinde 31 Mayıs 2018 tarihine kadar yararlanma imkânına sahipsiniz. Bankadan aylık 1,28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanma hakkına sahip olmak için zaman geçirmeden bizzat veya taahhütlü olarak başvurmanızı salık veririz. Burada unutulmayacak bir diğer önemli konu da verilen kredi size elden değil Sosyal Güvenlik Kurumu'nun muhasebe kayıtlarına yani borç kapanmak üzere saymanlıklara havale edilecektir. Toparlayacak olursak Ziraat Bankası ile imzalanan protokol sonucunda 4/b kapsamında;

- Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaslılık, maluliyet ve ölüm aylığı bağlanabilecek sigortalılar ve hak sahipleri,
- Hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaslılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ve hak sahipleri,
- Çeşitli nedenlerle durdurulmuş olan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaslılık, ölüm ve maluliyet aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile hak sahipleri, söz konusu bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebilecekler Bu noktada yurtdısı borçlanması yapan ve BAĞ-KUR statüsünde emekli olacak olan Avrupalı Türkleri kapsayıp kapsamayacağını uygulama sırasında görebilme imkânına sahip olacağız.

Ülkemizde su anda aktif BAĞ-KUR'lu sayısı 2,9 milyon, buna karsın BAĞ-KUR emeklisi sayısı ise 2,6 milyon civarında. Bu iş birliği sayesinde sigortalı ve hak sahibi hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanmanın yanında emekli olmuş olacak.

EMEKLİ AYLIĞIMIZ NEDEN DÜŞÜK?

Mesut/ ALMANYA

Eşim 19.12.2017 tarihinde emekli olan esini 1030 lira aylık bağlandı. Bize göre bir hata var. Bu yüzden ilk aylığı çekmedik. Esim 01.12.1970 doğumlu ve 1972'de Almanya'ya gelmiş. Sigorta başlangıcı kabul edilen ilk çocuğumuz 23.08.1990 ikinci çocuğumuz 03.02.1992 doğumlu. 5 bin 450 gün ödedik. Türkiye'de usulüne göre çalışmamız da var. Ne yapmamız gerekiyor?

AYLIGINIZI iyi ki çekmemişsiniz. Şu anda bir düzeltme işlemi yapılabilir. Alacağınız aylık ise doğru dönemler seçilir ise 1580-1680 TL arası olur.

SSK ÜZERİNDEN NASIL EMEKLİ OLURUM?

Adem / ALMANYA

1971 doğumluyum. Mart 1987'de meslek eğitimine başladım ve 1989'tan 2001 yılının Haziran ayına kadar çalıştım.. 2001'de malulen süresiz emekli oldum. Bir de ben isteğe bağlı tarım çiftçi BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmıştım. Şimdiye kadar ödedim. Nasıl emekli olurum?

EMEKLI statüsü belirlenirken son 7 yıl içerisinde 3,5 sene, yani 1260 gün nerede geçmiş diye bakılır. Belirttiğinize göre son 17 yılınız BAĞ-KUR kapsamında geçmiş. Yurtdışında çalışılmış veya 1 yıla kadar boşta geçen sürelerinizi BAĞ-KUR kapsamında borçlanarak 9000 güne tamamlamanız durumunda BAĞ-KUR'dan emekli olursunuz. Ya da 51 yaşında SSK kapsamında emekli olabilmek için 1260 gün daha SSK kapsamında çalışarak yurtdışında geçen süreleri doğru şekilde borçlanmanız gerekmektedir.

Prim �¶demeden de emekli olabilirsiniz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağ-Kur borcu olana emeklilik yolu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN