SPD’ye ilk kadın başkan

Almanya’da Andrea Nahles olağanüstü kongrede oyların yüzde 66’sını alarak, SPD’nin tarihindeki ilk kadın genel başkanı oldu

Giriş Tarihi: 24.4.2018 11:34
SPD’ye ilk kadın başkan
Alman Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) liderliğine ilk kez bir kadın seçildi. Wiesbaden'de yapılan olağanüstü kongrede SPD Meclis Grup Baskanı Andrea Nahles, partinin genel başkanı seçildi. Ancak Nahles oylamada büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Nahles oyların ancak yüzde 66,35'ini alabildi. Nahles'in karsısına aday olarak çıkan Simone Lange ise oyların yüzde 27,6'sını elde etti. 631 delegenin oy kullandığı seçimde Nahles oyların 414'ünü, Lange ise 172'sini aldı. 7 oy geçersiz sayıldı.

ÖZÜR DİLEDİ
Nahles yaptığı konuşmasında partide önemli değişiklikler yapılacağını söylerken, Büyük Koalisyon hükümetinde hedeflediklerini de dile getirdi. SPD'nin yıllar önce hayata geçirilen Hartz IV uygulaması ile çalıştıkları hâlde insanların fakirliğe sürüklenmesine göz yumduğunu belirten Nahles, "Bundan dolayı bu konudan etkilenen tüm insanlardan özür dilemek istiyorum" dedi. SPD'nin gençlik teşkilatı Jusos Baskanlıgı'nı yapan Nahles daha sonra 2007-2009 arasında genel başkan yardımcılığı, 2009- 2013 arasında genel sekreterlik, 2013-2017 yılları arasında ise Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştı.
Genel başkanlık için iki adayın birden delegelerin karsısına çıkması SPD açısından çok alışılagelmiş bir durum değil. Parti tarihinde daha önce bu olay ilk kez 1995 yılında yaşanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPD’ye ilk kadın başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN