Avukatı Zschaepe’yi aklamaya çalıştı

NSU davasının başlamasından tam 5 yıl sonra başsanık Zschaepe’nin avukatları savunma için söz aldı. Avukat, “Müvekkilim işlenen cinayetlere ortak olmamıştır” dedi

Giriş Tarihi: 25.4.2018 10:25
Avukatı Zschaepe’yi aklamaya çalıştı
Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin kurban gittiği ırkçı Neo-Nazi terör örgütü NSU'nun bilinen üye ve destekçilerinin yargılandığı NSU davasında son viraja girildi. Dünkü duruşmada başsanık Beate Zschaepe'nin avukatı Hermann Borchert söz alırken, iddianameyi reddetti. Borchert, müvekkilinin NSU cinayetlerine ortak olduğu iddiasının doğru olmadığını savundu. Borchert, "Federal Başsavcılığın saydıkları ne genel bir bakışla ne de tek tek değerlendirildiğinde, müvekkilimin iddianamede öne sürülen suçunu kanıtlamayı yetmez" diye konuştu. Zschaepe'nin avukatlarının savunmaya baslayıp başlamayacağı son ana kadar belli degildi. Borchert ve Zschaepe'yi birlikte savundukları avukat Mathias Grasel'in savunmaları iki gün sürecek.

SÜRPRİZ TANIK
Dün de duruşma baslamadan önce sürpriz bir tanık ifade verdi. Birkaç hafta önce sanık Andre Eminger'in savunmasını üstlenen avukat Daniel Sprafke'nin davet ettiği tanık, ise yarayan bilgiler veremedi. Avukat, tanığın, NSU terör örgütünün ortaya çıktığı gün müvekkili Eminger ile kahvaltı ettiğini ileri sürdü. Ama tanık, sanık Eminger ile görüşmesini bile hatırlayamadı. Eminger ile söylenen yerde 4-5 kez buluştuğunu belirten tanık, kesin tarih veremedi. Savcılık, Eminger ile Beate Zschaepe'nin sözkonusu gün birlikte olduğundan hareket ediyor. İddianameye göre bu buluşma, Eminger'in NSU'ya olan büyük yakınlığını gösteriyor.

"DAVAYI AYIRALIM"
Tanığın ise yaramaması üzerine avukat Daniel Sprafke, yeni deliller sunacağını duyurunca, salon karıştı. Sanıklardan Ralf Wohlleben'in avukatı Olaf Klemke ile Federal Bassavcılık, davanın ayrılmasını talep etti. Yapılan teklifle, sürpriz tanık gösteren Eminger'in davasının NSU davasından ayrılması isteniyor. Federal Başsavcı Herbert Diemer, avukat Sprafke'yi "duruşmayı uzatmakla" suçladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukatı Zschaepe’yi aklamaya çalıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN