Seçmen kaydınızı yaptırmayı unutmayın

Yurt dışı seçmenin oy kullanabilmesi için Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunması gerektiğine dikkat çekildi. “YSK’dan kaydını kontrol et” uyarısı yapıldı

Giriş Tarihi: 25.4.2018 10:29
Seçmen kaydınızı yaptırmayı unutmayın
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesi Avrupalı Türklere, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü kayıtlarını kontrol etmeleri uyarısı geldi. Büyükelçilik ve başkonsolosluklar, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızın, oy kullanabilmeleri için Yurt Dısı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmaları sart" açıklaması yaptı. Kaydın Yüksek Seçim Kurulu'nun https://secmen.ysk.gov.tr/ ysk/ adresli sayfasından kontrol edilebileceği aktarıldı.

OY VERME SÜRESİ UZUYOR
Yurt dışında yasayıp sistemde kaydı çıkmayanların başkonsolosluğa giderek güncel adres beyanı yapmaları gerektiğine işaret edildi. Türkiye'de yapılan bir islemden dolayı yerleşim yeri adres kaydının Türkiye'ye alınması gibi durumlar yaşandığına dikkat çekildi. Öte yandan Anayasa Komisyonu, Yurt dışı seçmenin oy kullanmasına ilişkin düzenlemeyi onaylayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sundu. Düzenleme, yurt dışındaki oy kullanma süreleri uzatacak. Böylece yurt dışındaki seçmen, Türkiye'deki seçime üç gün kalıncaya kadar oy kullanabilecek. Düzenlemeyle randevu sistemi kaldırılacak ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı vatandaşların herhangi bir temsilcilikte oy kullanabilmesi imkanı tanınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçmen kaydınızı yaptırmayı unutmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN