Sandığa izin uzun sürebilir

Almanya’nın, ülkede seçim sandığı kurulabilmesi için Türkiye’nin istediği izin konusunda karar vermesi haftalar sürecek. Olumlu yanıt gelirse Türkler 4 Haziran’da sandığa gidecek

Giriş Tarihi: 26.4.2018 09:41
Sandığa izin uzun sürebilir
Türkiye'nin erken seçimler için Almanya'daki temsilciliklerde veya belirlenen bölgelerde oy sandığı kurulabilmesi için bu ülkeye verdiği nota inceleniyor. SABAH'ın Alman Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından elde ettigi bilgiye göre, izin verilmesi için gereken prosedür ve buna bağlı olarak alınacak karar birkaç hafta sürebilir.

TARİHLER BELİRLENDİ
Almanya'nın olumlu cevap vermesi durumunda ülkede oy sandıkları kurulabilecek. Yurtdışındaki seçmenler ilk tur için 4-17 Haziran tarihleri ile seçimin ikinci tura kalması durumunda da 30 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde oy kullanabilecek. Seçmenler, kendilerine en yakın temsilcilik veya temsilciliğin belirlediği adreslerde oy hakkını kullanacak. Öte yandan genel seçimde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklif, TBMM'den geçerek yasalaştı. Yasaya göre yurtdışındaki vatandaşlar, artık Türkiye'deki oy verme gününden önceki üçüncü güne kadar oy kullanabilecek. Yasada yer alan randevu sistemi yeni düzenlemeyle kaldırıldı. Bunun yerine, yurt dışında yasayan seçmenlerin YSK tarafından belirlenen oy verme günlerinden, kendilerine uygun olan herhangi bir günde oy vermelerine imkan sağlanıyor.

HER GÜNE AYRI KURUL BİLDİRİLEBİLECEK
Oy kullanma süresinin uzunluğu nedeniyle uygulamada ortaya çıkan zorlukların önüne geçilebilmesi amacıyla, siyasi partiler yurtdışında her oy verme günü için ayrı sandık kurulu üyesi bildirebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandığa izin uzun sürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN