10 yılla yargılanıp salınsın istiyorlar

NSU davasında yargılanan Zschaepe’nin avukatı, müvekkilinin tek suçunun banka soygununa yardım ve ağır kundaklama olduğunu iddia etti

Giriş Tarihi: 27.4.2018 09:58
10 yılla yargılanıp salınsın istiyorlar
ALMANYA'NIN Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde devam eden NSU davasında dün bassanık Beate Zschaepe'nin avukatlarının savunması devam etti. Avukat Mathias Grasel, müvekkili Zschaepe'nin cinayetlerin planlanmasında da gerçekleştirilmesinde de bir rol oynamadığını iddia etti ve sadece banka soygununa yardım ile ağır kundaklama suçundan en fazla 10 yıl hapis istemiyle yargılanmasını talep etti. Grasel, "Yapılan durusmada cinayetlere dönük tek bir delil bile sunulamadı" dedi.

NSU'nun öldürdüğü 10 kisinin isimlerini tek tek sayan Grasel, "Bu insanların tamamı Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos tarafından öldürüldü.
Bu iki sanık da öldü ve haklarında cezai takibat yapılamaz. Ama bu igrenç olaylar için birilerini cezalandırma isteği, sözde bu üç kisilik gruptan geriye hayatta tek isim olan müvekkilimin, ölen ikisinin işlediği cinayetlerden sorumlu tutulmasına gerekçe olamaz" diye konuştu.

SEKİZİNCİ KOMİSYON
Öte yandan Hessen Eyaleti NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu raporu hazırlamak için kolları sıvadı. Dün bir araya gelen komisyon üyeleri, rapor üzerinde çalışmaları tamamladı. Hessen çalışmasının sonuna yaklaşırken, Mecklenburg Vorpommern Eyaleti de bir araştırma komisyonu oluşturulmasına karar verdi. Hessen'de Halit Yozgat, Mecklenburg Vorpommern'de ise Mehmet Turgut öldürülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yılla yargılanıp salınsın istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN