Mevlüt Çavuşoğlu’ndan taviz yok

Alman basını ve bazı siyasilerin düşmanca çabalarına rağmen, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Solingen faciasının 25’inci yıl anması için Almanya’da olacağı mesajını verdi

Giriş Tarihi: 28.4.2018 09:30
Mevlüt Çavuşoğlu’ndan taviz yok
Türkiye düşmanlığı ile yanıp tutuşan Alman basını ve bazı siyasiler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Solingen kurbanlarını anma töreninde konuşacak olmasını siyasi malzeme haline getirdi. Bundan 25 yıl önce meydana gelen ırkçı kundaklamanın kurbanlarının anılacağı törende Çavuşoğlu'nun konuşmasını istemeyen basın ve siyasiler kampanya başlattı.

KONUŞMAYI ENGELLEDİLER
Diplomatik kaynaklar, Bakan Çavuşoğlu'nun, kara propagandaya rağmen programını değiştirmeyeceğini ve 29 Mayıs'ta düzenlenecek 25'inci yıl anmasına katılacağını bildirdi. Almanya'da ise Türkiye karşıtı siyasiler ve basın, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Hükümeti'ni baskı altına alarak, Çavusoğlu'nun mecliste konuşma yapmasını engellediler.

MECLİSTE KONUŞMAYACAK
Eyalet Başbakanı Armin Laschet'in daveti üzerine Bakan Çavuşoğlu'nun NRW Eyalet Meclisi'nde bir konuşma yapması öngörüldü. Ancak partilerin meclis grupları, Başbakan Laschet ile biraraya gelerek buna karşı çıktı. Çavuşoğlu'nun meclis dışında, muhtemelen Eyalet Başbakanlık Dairesi'nde konuşacağı belirtiliyor. Öte yandan Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın da anma törenine katılacağı öğrenildi.

EN KARA GÜNÜN ANMASI
29 Mayıs 1993 günü Avrupalı Türkler, en kara günlerinden birini yaşadı. Dört ırkçı, Genç ailesinin yaşadığı evi kundakladı. Beş kişi o evde can verdi. Almanya'da Solingen faciaları farklı kentlerde tekrar tekrar yaşandı. Bu acının 25'inci yıl anması ise şimdi siyasi tartışmalara kurban edilmek isteniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlüt Çavuşoğlu’ndan taviz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN