Köye dönüş şenliği

Avrupa’da yaşayan sekiz aile, “Köye Dönüş Projesi” kapsamında memleketleri olan Elbistan’ın Sünnet mahallesini yeniden ayağa kaldırmak için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 8.8.2018 21:41 Güncelleme Tarihi: 9.8.2018 04:34
Köye dönüş şenliği
KOLLAR SIVANDI
Kuruluşu 1600'lü yıllara dayanan Sünnet Mahallesi sakinleri, 1980'li yıllardan itibaren ekonomik sebeplerle yurtdışına göçmeye başladı. Yıllar içinde mahallede oturanların sayısı yok denecek kadar azaldı. Sadece yazları tatil amacıyla anavatanlarına dönen mahalle sakinleri, bakımsız kalan evlerini tekrar ayağa kaldırmak için kolları sıvadı.

HALAYLARLA KUTLAMA
'Köye Dönüş' adı altında başlatılan çalışmalar kapsamında sekiz aile, eski evlerini yenilemeye başladı. Projeyi diğer mahalle sakinlerinin de izlemesi için bir şenlik organize edildi. Mahallenin girişinde toplanan 7'den 77'ye çok sayıda mahalle sakini, köye dönüşün başlamasını, yerel sanatçıların seslendirdiği türküler eşliğinde halay çekerek kutladı.

ATA YURDUMUZU YENDEN KURACAGIZ
Proje kapsamında mahalleye ilk evi yapanlardan biri olan Aziz Kartal şöyle konuştu: "Projemizi yavaş yavaş gerçekleştireceğiz. Son zamanlarımızı burada geçiyoruz. Baba, ata, dede yurdumuzu yeniden kuracağız. Diğerleri de peşimden geliyor. Diğer hayırlı komşular da birbirini izleyecek inşallah. Mutluyuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köye dönüş şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN