Avrupalı Türkler diken üstünde

Çifte vatandaş Türklerin Avusturya vatandaşlığının iptali endişeye yol açtı. Bu kararı diğer ülkelerin de örnek almasından korkuluyor

Giriş Tarihi: 9.8.2018 21:59 Güncelleme Tarihi: 10.8.2018 05:09
Avrupalı Türkler diken üstünde
ALENEN TEHDİT ETTİ
Avusturya'da vatandaşlık daireleri, mahkemelerin, "Vatandaşlık iptalleri haklı" kararıyla birlikte harekete geçti. Viyana Belediyesi Vatandaşlık İşleri Dairesi (MA 35) Başkanı Werner Sedlak, "Önümüzdeki aylarda çok, ama çok fazla kişinin vatandaşlığı hakkında karar verilecek" dedi. Bu kararla birlikte sadece Avusturya'da yaşayan Türkler değil, Avrupa'da yaşayan hemen tüm Türkler tedirgin oldu.

GEÇERLİ SAYDILAR
Avrupalı Türkler, başta Almanya olmak üzere Hollanda ve Fransa gibi diğer AB ülkelerinin de Türkleri köşeye sıkıştırabileceğinden endişe ediyor. Ancak Avusturya'nın yası dışı yollardan FETÖ ve HDP'liler üzerinden elde ettiği belgelerin hukuken geçerli sayılıp sayılmadığı, temyiz davalarında ortaya çıkacak. İlk davalarda mahkemeler bütün belgeleri geçerli delil saydı ve vatandaşlıkları iptal etti.

BELGE VERMEYENE İPTAL
Viyana Mahkemesi, "Türkler, vukuatlı nüfus kayıt örneği alamadığını söylüyorsa, buna inanmak zorunda mıyız?" sorusuna da net cevap verdi. Hakimler, "Hayır, inanmak zorunda değiliz. Türk makamları Avusturya makamları ile işbirliğini sevmediği için, bu olayda ilgili kişilerin kendilerinin de yardımcı olma mecburiyeti var" diyerek, belge verilmemesini, 'yeniden Türk vatandaşlığına geçtiği' yönünde delil saydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı Türkler diken üstünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN