Devlet kanalında nefret reklamı

İslam ve göçmen düşmanı politikacı Geert Wilders, hazırlattığı reklam filmiyle yine nefret kustu. Özgürlük Partisi’nin sözde reklam filmindeki, ‘Hollanda İslam’dan arındırılsın’ ifadesi büyük tepki çekti

Giriş Tarihi: 14.9.2018 09:52
Devlet kanalında nefret reklamı
Hollanda'da Islam ve göçmen karsıtı ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, kamu yayın kurulusu NPO'da yine nefret içeren bir film yayınlattı.
Reklam filminde, "Afrika'dan bize doğru demografik bir tsunami geliyor. Sınırların kapanması lazım. Bunu yapmazsak kolonize edilecegiz ve Islamlasacagız. Bunu istemiyoruz. Biz, Afrikalıların akınını ve Islamlasmayı durdurmalıyız. Çünkü Islam daha fazla hosgörüsüzlüge neden oluyor. Hollanda Islam'dan arındırılsın. Hollanda bizim" ifadeleri yer aldı.

NAZİ PROPAGANDASI GİBİ
İslam'ın şiddet ve terör içerdigi gibi asagılık söylemlerin de yer aldıgı filmde, Hollanda için bugüne kadar yapılanların yok olup gitmesi tehlikesi bulundugu belirtildi. Filmde, Hollandalı ırkçılar Müslüman göçmenlere karsı kıskırtıldı. Wilders'in Islam karsıtı reklam filmi 1940 yılında yapılan "Ebedi Yahudi" adlı Nazi propaganda filmine benzetildi.

BİRİLERİ 'DUR' DEMELİ
Söz konusu benzetmeyi yapan Insan Hakları Aktivisti Oscar Benjamin, "Bu tarz filmler bu ülkede kin ve nefreti artırır. Korku ve nefret yaymaktan baska bir sey degildir. Eski filmlerde Yahudiler tehlikeli gösteriliyordu. Simdi ise Afrikalılar ve Müslümanlar tehlikeli gösteriliyor. Artık birileri buna 'dur' demelidir" diye konustu.

Fatih ÖZYAR / AMSTERDAM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet kanalında nefret reklamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN