Çek git artık Seehofer

İçişleri Bakanı olduğu günden bu yana göçmenlere hakaretler yağdıran Horst Seehofer sonunda dernekleri isyan ettirdi. Dernekler Seehofer’e ‘istifa et’ çağrısında bulundu

Giriş Tarihi: 17.9.2018 09:02 Güncelleme Tarihi: 17.9.2018 09:05
Çek git artık Seehofer
ALMANYA İçişleri ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, göreve gelir gelmez "Islam Almanya'ya ait değil" açıklaması yaptı. Ardından ülkedeki göçmenlerin tüm sorunların anası olduğunu söyledi. Ülkesinde mülteci istemeyen Seehofer, kalesi olan Bavyera Eyaleti'ndeki yerel seçim yaklaştıkça söylemini sertleştirdi. Seehofer son olarak ırkçıları savunan Gizli Servis Baskanı Hans Georg Maassen'e sahip çıktı.

TOPLUMU AYRIŞTIRIYOR
SEEHOFER'IN tüm bu söylemleri ülkede bulunan göçmenlerde endişeye neden oldu. Önceki gün göçmen dernekler bir araya gelip, Seehofer'e dönük açık mektup yayınlayıp istifaya davet etti. Dernekler, "Bir Yurt Bakanı toplumu ayrıştırmamalı, aksine ülkemizdeki temel değerlerden yana açık bir tutum sergilemelidir veya görevini bırakmalı ve bu göreve, layıkıyla yapacak bir başkası gelmeli" dedi.

'ENDİŞELİYİZ'
DERNEKLER mektupta, "Endişeliyiz; çünkü aşırı sağcılar haberlerde öne çıkıyor, 'yabancılar dışarı' diye bağırıyor ve burada biz kastediliyoruz.
Hitler selamı için uzatılan kolları gördüğümüzde şoke oluyoruz. Biz ve çocuklarımız farklı görünümümüzden, isimlerimizden veya inancımızdan dolayı güvenli ve özgürce hareket edemediğimiz için endişeliyiz" satırlarına yer verdi.

DÖRT TÜRK DERNEĞİ
MEKTUBU imzalayan dernekler arasında Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Frankfurt Türk Öğrenci Platformu, Türk-Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu (TD-Plattform), Almanya Türk Toplumu (TGD) ile diğer ülkelerden gelenlerin kurduğu dernekler bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çek git artık Seehofer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN