‘hendek’ başvurularını reddetti

(), 2015 ve 2016’da Cizre, Silopi ve Sur’da yürütülen hendek operasyonlarıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu kabul edilemez buldu. Başvuruları reddeden mahkeme, gerekçe olarak iç hukuk yollarının tüketilmemiş olmasını gerekçe gösterdi.

Giriş Tarihi: 5.4.2019 09:49
AİHM ‘hendek’ başvurularını reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015 ve 2016 yıllarında Cizre, Silopi ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yürütülen terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili başvurulara ilişkin yeni bir karar verdi. Daha önce yapılan 2 başvuruyu da kabul edilemez bularak reddeden AİHM, 32 başvuruyu daha karara bağladı.

OY BİRLİĞİYLE REDDETTİ

Söz konusu başvurulara ilişkin Adalet Bakanlığı'nın yazılı görüşleri, 13 Temmuz 2017'de AİHM'e iletildi. Reddettiği 2 başvuruyu duruşmalı olarak inceleyen ve 29 Ocak'ta karara bağlayan AİHM, geriye kalan 32 başvuruyu da oy birliğiyle reddetti.

İÇ HUKUKU İŞARET ETTİ

Kararında daha önce reddettiği 2 başvuruya atıf yapan AİHM, başvurucuların şikayetlerini önce Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiğini belirtti.

KABUL EDİLEMEZ

Bu kapsamda başvuranların Anayasa Mahkemesi önündeki başvurularının henüz inceleme aşamasında olduğuna dikkat çekilen AİHM kararında, iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle başvuruların kabul edilemez olduğu ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM ‘hendek’ başvurularını reddetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN