Faşistlere oy vermeyin

Avrupa-Türkiye ilişkilerini de belirleyen milletvekili seçimleri başladı. Türk, İslam ve göçmen düşmanı faşist partilere oy yok

Giriş Tarihi: 25.5.2019
Faşistlere oy vermeyin
Avrupa, faşizmin yükselişte olduğu bir dönemde sandık başına gidiyor. 28 ülkede 370 milyon seçmenin oy vereceği Avrupa Parlamentosu (AP) seçimi öncesi sivil toplum kuruluşları seçmene, 'Irkçı partilere oy ve fırsat vermeyin' çağrısı yapıyor. Irkçıların göçmen karşıtı politikalarının tehlikeli boyuta ulaştığını ifade edenler, 'Oy atarken iyi düşünün' diyor.

DÜŞMANLAR GÜÇLENMEMELİ
Seçimler başta Almanya olmak üzere birlik içi ülkelerde yaşayan Türkleri de yakından ilgilendiriyor. Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Safter Çınar, "Avrupa politikası Almanya'daki yaşamımızı etkiliyor. İslam düşmanı, ırkçı partilerin güçlenmesi söz konusu. Parti beğenmiyorum, seçime gitmem demeyelim" diye çağrıda bulundu.

9'uncusu gerçekleşen AP seçimlerinde faşist liderler ortak propaganda yapıyor. Beş yılda bir yapılan AP seçimlerinde baraj bulunmuyor. Türk kökenli partiler de listede yer aldı. Almanya'da Türklerin kurduğu Adalet İçin Birlik Partisi (BİG) pusulada 22'nci sırada bulunuyor.

Avrupa Parlamentosu'na 96 milletvekili gönderecek olan Almanya'da 41 parti ve inisiyatiften 1380 aday yarışıyor.

AP SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Avrupa Parlamentosu seçimleri, dünya genelinde yaşanan ticari anlaşmazlıklar, siyasi güç dengelerindeki değişim, göç ve mülteci sorunu, yükselen aşırı sağ tehdidi ve giderek hissedilen iklim sorunları gölgesinde yapılıyor. AB, dünya ekonomisine yön veren birlik ülkelerinin ortak kararlar aldığı topluluk olduğu için topluluğun meclisinin seçimi önem arz ediyor. Göçmenlerin haklarının korunması, dini özgürlüklerini yaşanabilmesi açısından da AB politikalarına yön veren vekillerin seçilmesi önemli. Türkiye'nin AB adaylığı süreci bakımından da seçimin önemi var.

BİR FAŞİST TOKADI YEDİ
Hollanda seçimini perşembe günü yaptı. Seçim sonuçlarına göre İslam ve göçmen düşmanı Geert Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin (PVV) daha önce dört olan vekil sayısı bire geriledi. PVV'nin kaybettiği vekil sayısına bir başka ırkçı parti olan Demokrasi için Formu elde etti. Hollanda'da İşçi partisi PvdA, 26 sandalyeden beşini kazandı. VVD dört vekil çıkardı.

DEMİRCİ: HER SEÇİM BİR SINAV
Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Selçuk Demirci, "Artık Avrupa'da her seçim demokrasi için bir sınav. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması için çalışan, farklı sesleri ve renkleri kabul eden, ırkçılığa karşı çalışan insanların seçilmesi önemli. Mutlaka sandığa gidilmeli" diye konuştu.

ÖTEKİLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKMALIYIZ
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, "AB içinde alınan kararların çoğunun Avrupa Parlamentosu'nun onayından geçtiği düşünülürse ırkçı ve islamafobik kararlara karşı AB'de yaşayan insanımızın oyları büyük önem taşımakta. Bu yüzden seçmenleri sandığa giderek kendilerini ötekileştiren, dışlayan partilere ve siyasilere karşı tepkilerini göstermeye davet ediyorum" açıklamasında bulundu.

Murat TOSUN/BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faşistlere oy vermeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN