Kilit isim ajan Temme

ajanı , Halit Yozgat NSU tarafından öldürüldüğünde olay yerindeydi. ’nin katil zanlısı de Temme’nin muhbiri ’in arkadaşı çıktı

Giriş Tarihi: 21.6.2019
Kilit isim ajan Temme
NEO-Naziler tarafından öldürülen Kassel Valisi Walter Lübcke'yi öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alınan Stephan Ernst ile ajan Andreas Temme'ye çalışan muhbir Benjamin Gaertner'in tanıştığı ortaya çıktı. NSU'nun katlettiği Halit Yozgat cinayetinden sonra katil zanlısı olarak tutuklanan, ancak gizli servisin baskısıyla serbest bırakılan gizli servis ajanı Temme'nin muhbiri Gaertner, Ernst'i tanıdığını itiraf etti.

'TANIYORUM' İTİRAFI
KATİL zanlısı Ernst'in adının Hessen Eyaleti NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'nda yapılan oturumlarda defalarca gündeme geldiği ortaya çıktı. 26 Şubat 2016 tarihli oturumda muhbir Benjamin Gaertner bir soru üzerine, "Evet, Stephan'ı tanıyorum. Ama biz onu 'NPD Stephan' diye biliriz. Soyismini bilmiyorum" cevabını verdi. Temme, Gaertner ve Ernst üçlüsünün bağının ne olduğu konusundaki gerçekleri de kapsayan raporlar, gizli servis kararıyla 120 yıl süreyle rafa kaldırıldı.

DOSYALARI VERMEYİZ
ÖTE yandan Ernst'in NATO'daki terör kaydından dosyasının silinmesi üzerine köşeye sıkışan Hessen gizli servisi, dosyanın silindiğini doğrulamak zorunda kaldı. Ancak gizli servis, "Orijinalleri duruyor. Ama bunların incelenmesi mümkün değil" açıklamasında bulundu. Gizli servis, bu dosyaların erişime kapalı olduğunu bildirdi. Gizli servis, NSU cinayetlerini aydınlatacak dosyalara da '120 yıl gizli' şerhi koydurmuştu.

NSU BAĞI ARAŞTIRILSIN
ALMAN Yeşiller Partisi Eşgenel Başkanı Robert Habeck, valiyi öldüren Neo-Nazi Stephan Ernst ile NSU arasındaki olası bağın güvenlik birimleri tarafından araştırılması gerektiğini söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ise demokrasiye güvenin tehlike altında olduğunu belirterek, Vali Lübcke cinayetinin bir an önce çözülmesini istedi. Federal Meclis, Lübcke cinayetini önümüzdeki çarşamba günü özel bir oturumda ele almaya karar verdi. Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), oturuma Federal Başsavcı'nın da katılmasını istedi. FRANKFURT

ALMAN DERİN DEVLETİ AJAN TEMME'Yİ NSU'DAN AKLADI
Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi'ne çalışan ajan Andreas Temme, Halit Yozgat öldürüldüğünde olay yerindeydi, tutuklandı. Cinayet NSU'nun işiydi ancak ajan Temme, elinde barut izine rağmen, gizli bir güç tarafından aklandı.


İsmail EREL/FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilit isim ajan Temme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN