Leyla teyze sokakta kaldı

Tek başına üç çocuk büyüttü, 1966’da geldiği ’da yıllarca çalışıp emekli oldu. dönüşü kendini sokakta bulan Leyla teyzeye el uzattı

Giriş Tarihi: 30.11.2019
Leyla teyze sokakta kaldı
Almanya'ya 1966'da tek başına geldi. Yedi yıl sonra eşi vefat edince üç çocuğunu yanına aldı. Nürnberg kentinde terzilik yaparak çocuklarını büyüten Leyla Alakurt, 76 yaşında sokakta kaldı. İki kızının evlenip Türkiye'ye gittiğini oğlunun da uzak bir kente taşındığını anlatan Alakurt, "Ev sahibi tuvaletimi sürücü kursu öğrencileri ile paylaşmamı istedi. Kabul etmeyince evden attı. Evsizler yurduna yerleştim. Oradan da atıldım" dedi.

SABAH ARACI OLDU
BURSALI olan Alakurt, odasını çöp yığını haline getirince mahkeme kararı ile odayı boşaltması istendi. Belediye karar sonrası, 'Odayı temizle kalmayı sürdür' dedi. Bir süreliğine Türkiye'ye giden Alakurt, geldiğinde odanın boşaltılmış olduğunu ve yerine başkasının taşındığını gördü. Sokakta kalmaya başlayan Alakurt'a SABAH ile Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) el uzatıp yeni yurda yerleşmesine aracı oldu.

Yıllarca Almanya'da çalışıp emekli olan Leyla Alakurt, Türkiye dönüşü sokakta kaldı. Yıllık ücretsiz ulaşım bileti sayesinde zamanının büyük bölümünü sıcak diye tren ve belediye otobüslerinde sürekli seyahat ederek geçirdi.

DÜNYAM BAŞIMA YIKILDI
BİR haftadır tren istasyonu, havaalanı ve sokaklarda yaşayan Alakurt, "Bir Türk kadını SABAH'a ulaşmama aracı oldu. Şimdi belediye yeni bir yurt odası gösterdi. Orada kalacağım. Duyarlı insanlara teşekkür ediyorum. Ben ne yaptıysam çocuklarım için yaptım ancak yalnız kaldım. 23 Kasım'da Almanya'ya döndüğümde odama giremeyince dünyam başıma yıkıldı" dedi.


Mustafa AKBABA / NÜRNBERG

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leyla teyze sokakta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN