tehdit altında

Rapora göre, ’da iki günde bir düşmanı saldırı oluyor, başörtülü kadınlar şiddet ve hakarete maruz kalıyor. iş ve ev ararken ayrımcılığa uğruyor

Giriş Tarihi: 12.2.2020 ABONE OL
Müslümanlar tehdit altında
BIR YILDA 184 SALDIRI
AVRUPA'DA hızla tırmanan İslam karşıtlığı Almanya'da kendini her iki günde bir saldırı olarak gösterdi. Sol Parti'nin soru önergesini cevaplandıran İçişleri Bakanlığı, geçen yıl Müslüman kuruluşları ile temsilciliklerine 184 saldırı yapıldığını açıkladı. Bakanlık, kayıt altına alınan saldırılardan 64'ünün halkı kışkırtma, Nazi sembollerinin kullanılması, hakaret ve mala zarar şeklinde gerçekleştiğini ifade etti. Müslümanların iş başvurularında ve ev aramada daha dezavantajlı olduğu da vurgulanmıştı.

"BU SAĞCI BİR TERÖR"
SOL Parti Milletvekili Christine Buchholz, İslam karşıtlığının üzerine kararlılıkla gidilmesi gerektiğini belirterek, 'Bu sağcı bir terör' tanımlaması yaptı. Buchholz, "İslam düşmanlığı ve ayrımcılık günlük hale geldi. Kabul edilemez" dedi. Ülkede, İslam düşmanı motifli suçlar 2017'den bu yana kayıt altına alınıyor. 2018 yılında 43'ü camilere olmak üzere 910, 2017 yılında da bin 95 İslam düşmanı saldırı meydana geldi. Faillerin yüzde 90'ından fazlası siyasi amaçlı suç işleyen sağcılar olarak belirlendi.

BAŞÖRTÜLÜ KADINLAR İLK HEDEF HALİNE GELDİ
MÜSLÜMANLAR, Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi'ne sıklıkla başvuruyor. Aşırı sağcıların ve İslam düşmanlarının ilk hedefi haline gelen başörtülü kadınlar büyük tehdit altında. Kamusal alanda sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığı gerekçesiyle kayıt altına alınan şikayetlerin yüzde 76'sının kadınlardan gelmesi tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor.

Murat TOSUN/BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlar tehdit altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN