birlikte hareket etti, şafak vakti gerçekleşen baskın ile yaşlı Almanları 3 milyon euro dolandıran çete darbe yedi

Giriş Tarihi: 13.2.2020 ABONE OL
Şafak baskını
TÜRKİYE ve Almanya'da dün geniş çaplı bir operasyon gerçekleşti. Yaşlı Almanları 'Polisim' veya 'Savcıyım' diye sazan sarmalı adı verilen yöntemle dolandıran 76 kişilik çete üyelerinin ev ve işyerlerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskın, İstanbul, Antalya, Muğla ile Almanya'nın Köln, Bochum, Münster, Datteln, Rheine ve Dortmund kentlerinde gerçekleşti.

ÇOK SAYIDA MEKAN BASILDI
OPERASYONU Almanya'da Osnabrück ve Koblenz, Türkiye'de ise İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttü. F.Ö. liderliğindeki çetenin İstanbul'da illegal çağrı merkezi kurduğu belirtildi. Çete üyelerine yönelik operasyonda çok sayıda ev ve işyerinde arama yapıldı. Çete lideri F.Ö., Türkiye'de 20 kişi ile birlikte, Almanya'da ise üç kişi gözaltına alındı.

YILLARDIR UYARIYORLAR

SÖZ konusu dolandırıcılık yöntemi yıllardır biliniyor. Alman polisi neredeyse her yıl, 'Biz telefonda kredi kartı numarası istemeyiz. Para talep etmeyiz. Sizi arayıp kendini polis ya da savcı olarak tanıtanlara kanmayın. Böyle bir durumda karakolu arayın' diye çağrı yapıyor. Dolandırıcılık yöntemine ilişkin Türkiye'de Organize İşler Sazan Sarmalı adıyla film bile yapıldı, ancak bunlar dolandırıcılığa engel olamadı.

HER MİLLETTEN ÜYELERİ VAR
İSTANBUL, Antalya ve Muğla'da 36, Almanya'da 40 şüpheli için sabah erken saatte başlatılan operasyonlarda, yüklü miktarda para, tabanca, çok sayıda bilgisayar ve sim kart, lüks marka saatler, lüks otomobil anahtarları ele geçirildi. Bir evde uyuşturucu serası ortaya çıktı. Türkiye'de gözaltı kararı bulunan şüphelilerden 31'inin Türk, 5'inin Alman vatandaşı, Almanya'daki 21 şüphelinin Alman, 15'inin Türk, ikisinin Brezilya, birinin Arnavutluk ve Polonya vatandaşı olduğu kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şafak baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN